Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła petycja, pod którą podpisy złożyło już kilkanaście tysięcy osób domagających się, by prezydent Andrzej Duda odebrał Order Zasługi historykowi i socjologowi, który nie ustaje w ostrej krytyce pod adresem Polski. Prof. Jan Tomasz Gross opublikował niedawno artykuł w niemieckiej prasie, w którym napisał, że w czasie II wojny światowej Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców.

Jan Tomasz Gross swoimi ostatnimi publikacjami się skompromitował - komentuje prof. Antoni Dudek w rozmowie z "Super Expressem". - Order otrzymał za bardzo dawne zasługi związane z działalnością opozycyjną i za relacje polskich zesłańców na Syberię, które publikował - stwierdza i dodaje, odnosząc się do ostatniego kontrowersyjnego artykułu prof. Grossa: - Moim zdaniem na to odznaczenie nie zasługuje.

Prof. Dudek zwraca jednak uwagę, że decyzja o odebraniu orderu prof. Grossowi niesie ze sobą pewne zagrożenie.

Prezydent musi uwzględnić to, że Gross wokół odebrania orderu z pewnością zrobi międzynarodowy skandal - przestrzega rozmówca "Super Expressu". - Jest podstawowe pytanie, czy warto robić z niego "męczennika".