Jak podkreślił, kard. Macharski "odszedł w dniu Matki Bożej Anielskiej, w dniu, w którym wspominamy św. Franciszka z Asyżu" i po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży; a "odwiedził go, modlił się przy nim w szpitalu, ojciec święty Franciszek".

Dziękujemy Bogu za 90 lat życia, za 66 lat kapłaństwa, za służbę biskupią w Kościele krakowskim od 1979 roku, za służbę kardynalską w Kościele Powszechnym – podkreślił kardynał.

Przypomniał, że kard. Macharski "kontynuował dzieło poprzednika, Kardynała Karola Wojtyły, który – jako papież – mianował go swoim następcą".

Zawsze podkreślał, że pełni swe biskupie zadania "w świetle swego poprzednika". Ostatnie lata jego życia, a szczególnie ostatnie miesiące były pełne cierpienia. Otoczony był troskliwą opieką służby zdrowia i sióstr Albertynek – przypomniał kardynał Dziwisz.

Bóg powołał go do siebie w Roku Miłosierdzia – stwierdził. – Całe jego życie, a szczególnie biskupią służbę, koncentrował wokół tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Jego biskupie zawołanie "Jezu, ufam Tobie", było treścią jego życia wewnętrznego, jednym z głównych tematów posługi słowa i światłem w biskupim posługiwaniu, szczególnie w trosce o chorych, biednych, zagubionych moralnie, samotnych. Jego dziełem jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – podkreślił kard. Dziwisz.

Polecamy Miłosierdziu Bożemu zmarłego księdza kardynała Franciszka. Wielu z nas ma szczególne powody, aby dziękować Bogu za księdza kardynała: udzielił święceń wielu kapłanom, bierzmował tysiące młodych, konsekrował nowe kościoły, ustanawiał parafie, przewodniczył liturgii w wielu miejscach, szczególnie pielgrzymkowych, odwiedził tysiące chorych, żegnał tych, którzy odeszli do wieczności – przypomniał zasługi zmarłego kardynała Macharskiego.

Kard. Dziwisz zapewnił o modlitwie za zmarłego. Zaapelował także o modlitwy "za zmarłego kardynała Franciszka w rodzinach, wspólnotach modlitewnych i apostolskich".

Niech w każdym kościele odprawiona będzie msza święta w intencji naszego drogiego pasterza śp. Księdza Kardynała Franciszka. "Niech Aniołowie zawiodą Go do raju" – napisał kard. Dziwisz w komunikacie.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek o godz. 9.37 w krakowskim szpitalu.