Zrównoważony rozwój, wersja zakonna [OPINIA]

| Aktualizacja:

Kiedy we wczesnym średniowieczu zaczęły powstawać zakony cysterskie, praca stała się pojęciem wzniosłym. Zakonnicy pracowali ciężko i z sukcesem, leniów gonili do roboty kijami. Wstawali w nocy i następnych kilkanaście godzin dzielili między pracę, nabożeństwa, szkolenia i posiłki. Wykuwali gwoździe, robili piły i podkowy, tworzyli warzywniaki i ogrody, zakładali kopalnie soli, srebra i węgla, tkali, rąbali drewno, przepisywali książki starożytnych autorów. Niektórzy pisali własne książki.

wróć do artykułu
  • ~stary wróbel
    (2017-09-01 10:54)
    Patrzcie, patrzcie co on wypisuje... To w średniowieczu Kościół nie był orędownikiem zacofania, jak ciągle nam wmawiają, tylko promotorem kultury materialnej i duchowej? Red. Wróbel niezmordowanie pracuje nad uwiarygodnieniem Dziennika...:-)
  • ~jojo
    (2017-09-01 12:03)
    Zmienił poglądy ? Średniowiecze, zakony, Kościół cacy są ? To jest oczywisty dowód iż cuda maja miejsce. Jednak z wyniesieniem na ołtarze autora bym się wstrzymywał. Wszak koniunktura się zmienia.
  • ~zz
    (2017-09-02 18:31)
    Lichwa w tych czasach była śmiertelnym grzechem.
  • ~Jula
    (2017-09-03 04:16)
    Brawo panie Janie ! Gdyby sie pan tak jeszcze pofatygował i wzial na warsztat "zrównoważony rozwoj Mateuszkowy " A to on ci poglebia Odrę wespol z kanalem Gliwickim ,a to przekopuje Mierzeje a to lokomotywy buduje ,a to sfinguje stepke pod łódkę promowa a to zajął sie lotami w kosmos.Nie wydaje sie panu ,ze w tym zrownowazonym rozwju on jest niezrownowazony?
  • ~Ob RP
    (2017-09-03 04:32)
    Janku ! To co uwazasz że Mateusz K to zalążek Cystersa.No to bedzie postęp jeszcze siostrę Beatę i brata Jaroslawa trzeba zaprzac do tej benedyktynskiej roboty z Cystersium? Loj bedzie bal.
  • ~Viola da Gamba
    (2017-09-03 07:47)
    Janie to sie nie uda oni sa z PiStercjum.
  • ~wert
    (2017-09-03 08:57)
    A u nas jest wiekszy sukces- sza_lency zreformuja kraj- i powinien wyjsc normalny- TAKI PARADOKS STANISLAWA LEMA
  • ~WERT
    (2017-09-03 09:00)
    A CZY WIECIE ZE CYSTERSI ZNALI ASPIRYNE ?
  • ~cdn/bunkry w gierlozy to co to bylo ?
    (2017-09-03 22:44)
    no dobra, ale o co chodzi w tym calym rozwoju , abo jak kto woli nie dorozwoju

Może zainteresować Cię też: