Cenckiewicz: Prezes SN Józef Iwulski oficerem Ludowego Wojska Polskiego i żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej. "Sytuacja anormalna"

| Aktualizacja:

Prezes Sądu Najwyższego Józef Iwulski jest oficerem Ludowego Wojska Polskiego i szkolonym żołnierzem Wojskowej Służby Wewnętrznej - poinformował w środę na Twitterze dyrektor Wojskowego Bura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

wróć do artykułu
  • ~a-go
    (2018-07-23 07:47)
    Ja również służyłem w LWP i to w okresie stanu wojennego. Cenckiewicz nie, bo urodził się zbyt późno by tego doświadczyć. Jako historyk powinien posiadać wiedzę, że w owym czasie na polskich ziemiach nie było alternatywnego świata. O ludziach świadczą nie uwarunkowania, a ich czyny. Cenckiewicz żyjąc w wolnej Polsce wygłasza teorie pod polityczne zamówienie. Czyni to w czasach, gdy odwaga nic nie kosztuje. Mam nadzieję, że nadejdzie czas, gdy jakiś inny, młodszy historyk, oceni jego działalność, jako współpracę z reżimem, który chciał zawłaszczyć Polskę i publicznie go napiętnuje.
  • ~leliwa
    (2018-07-19 03:21)
    Jak kogoś wcielono do wojska, nie miał wyboru. Jednakże do PZPR nie brano na siłę.Wiem to z autopsji.Mimo namowy, nie zapisałem się do tego towarzystwa.Obyło się bez konsekwencji (chodziło o awans), ponieważ uciekłem do partii satelitarnej. Nie był to powód do chwały, ale zawsze jakieś wyjście.W tych czasach(lata siedemdziesiąte) wybory były trudne.Dwudziestoletni młodzian, nie zawsze wiedział, jak zdecydować.
  • ~jaky
    (2018-07-17 16:55)
    Sprawa jest prosta czy był żołnierzem zawodowym? Jeżeli nie był żołnierzem zawodowym to wykonywał swój obowiązek wojskowy pod przymusem konstytucji i ustawy o obronności. Stopień kpt. otrzymał prawdopodobnie po odbyciu określonej liczby ćwiczeń. Czepianie się tego człowieka to naginanie faktów. Są dokumenty źródłowe ale jeszcze na pewnio nie są w IPN-ie a w archiwach wojskowych. Ale komu się chce dobrze wykonać pracę.
  • ~wstyd mi za moj kraj
    (2018-07-12 21:56)
    Ciemnota, glupota i fanatyzm nie bola ale ponizaja nasz kraj w oczach swiata. Wstyd. Kompletna nieznajomosc okresu PRL.
  • ~xy21
    (2018-07-12 21:50)
    Spelnial wtedy obywatelski obowiazek, czego nie mozna powiedziec o wszystkich. A co robil wtedy dla owczesnej ojczyzny nasz Napoleon z Zoliborza? Nic. Wygodne, dlatego teraz mowi, ze byl bohaterem bo nic nie robil.
  • ~Ewa P.
    (2018-07-12 15:07)
    Jeszcze raz zacytuję znawcę tematu, bo wiedzy nigdy za wiele: Wnuczek funkcjonariusza UB znowu donosi Cenckiewicz doniósł nam wszystkim, że sędzia Iwulski był oficerem LWP w WSW. Cenckiewicz zrobił coś ohydnego. Czy pierwszy raz? Jest faktem wszystkim znanym, że za PRL lekarz w szpitalu wojskowym musiał być żołnierzem i posiadać stopień wojskowy. Były szpitale wojskowe i obowiązywały w nich zasady wojskowe, zresztą jak w innych krajach, takich jak, np. USA. Naukowiec na WAT (Wojskowa Akademia Techniczna) był żołnierzem i posiadał stopień wojskowy. Obecnie ksiądz/duchowny w wojsku ma stopień wojskowy, zwykle wyższego oficera lub generała. WSW to była wojskowa policja, która aresztowała żołnierzy służby zasadniczej, ktorzy nie wracali z przepustek, byli pijani, itp. Kto miał ich aresztować? Milicja? Obecnie nadal w przypadku "incydentu" z udziałem wojskowego, policja wzywa wojskową formację, ponieważ żołnierz podlega także regulaminom wojskowym. Kiedyś, tak jak do niedawna, była prokuratura wojskowa i sądy wojskowe, w których pracowali sedziowie w mundurach. Mundur, a dokładnie przysięga, którą składał sędzia obejmowała tajemnice wojskową. Wszèdzie, także w USA, są sądy wojskowe, które sądzą żołnierzy. Czy Cenckiewicz nie wie, że sędzia Iwulski musiał nosić mundur, aby być sędzią w wojsku? Lekarz wojskowy nosił mundur i wszyscy się wpychali do lekarza wojskowego, szpitala wojskowego, poprzez znajomości, wzjatki, itp. Wpychali się na WAT bo to była bdb wyższa uczelnia techniczna. Sądownictwo wojskowe, jak każde sądownictwo, nie jest miejscem do którego ludzie się wpychają, ale musi ktoś tam pracować. Cenckiewicz pomylil WSW z częscią podległą MSW - kontrwywiadem wojskowym. W PRL istniał wywiad i kontrwywiad, podobnie takie formacje istniejà w IV RP. Koniec cytatu. No i mamy dylemat: Albo pan Cenckiewicz to ignorant - więc powinien najpierw się douczyć, a potem dopiero ferować wyroki. Albo świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd, a a zatem jest cynicznym łgarzem. Tertium non datur.
  • ~stary pies
    (2018-07-12 12:53)
    Jeżeli służył w WSW dotyczy go ustawa dezubekacyjna. Wywalić z roboty i niech żyje za 900zł. Zostanie co najmniej na 40 X 500 o wyprawce już nie wspomnę.
  • ~Tow .walki o socjalizm
    (2018-07-12 12:45)
    To w IPnie pracuja tacy co to kon po brzuchem nosi ?
  • ~znetu
    (2018-07-12 12:34)
    KOMUNA WRÓCIŁA.....Dobra Zmiana dla swoich..
  • ~amur
    (2018-07-12 11:56)
    Ależ grilowanie i mściwość ,aż trudno zrozumieć ,co skłania do tego "ludzi" wykształconych na stanowiskach....był czy też jest oficerem wojska "ludowego"....gorszy od banderowca, który siekierą odrąbuje głowę polakowi, polce, przebija widłami, rozpruwa brzuch ciężarnej kobiety , itd....szkoda słów.
  • ~Też mi sensacja
    (2018-07-12 11:23)
    Na zdjęciu Pan Iwulski jest w mundurze podchorążego SOR (Szkoła Oficerów Rezerwy). Ukończenie tego rocznego szkolenia było obowiązkowe dla absolwentów cywilnych studiów wyższych. Po ukończeniu szkolenia z automatu byli mianowani na pierwszy stopień oficerski (ppor. rezerwy). Absolwentów prawa z reguły kierowano na szkolenie w WSW (Wojskowa Służba Wewnętrzna). Wtedy, jeszcze młody Pan Iwulski nie miał nic do gadania. Po prostu był wcielony. ******************* cenckiewicza jest porażająca. A opinie tego aparatczyka są funta kłaków warte.
  • ~Jaro
    (2018-07-12 10:26)
    A bliźniacy Lech i Jarosław, i miliony innych, to w jakim wojsku służyli? Czy przypadkiem nie w Ludowym? Nie składali w wojsku przysięgi na Konstytucję, z wPiSanym akapitem o wieczystej przyjaźni ze Związkiem Radzieckim? Czy za komuny nie było powszechnego obowiązku służby wojskowej? Co za ubeckie metody panie Cent"kiewicz.
  • ~Nieporozumienie
    (2018-07-12 09:43)
    On nie pasuje prokuratorowi PRL PZPR ZSSR CCCP???? Przecież towarzyszu Piatrowicz, to swojak!
  • ~Czarnowidz
    (2018-07-12 09:12)
    No to zobaczymy /oby NIGDY!/ czy czasami nie gotuje się nam nowego porządku podziału świata i europy z jałtą w tle! Niedługo spotkanie trumpa i cara władymira. Brakuje jeszcze 3 do kolekcji. Kto wie jakie kiedyś szkolenie i gdzie może być aktualne i co my mamy jako polacy do gadania dzis i wtedy?
  • ~górol
    (2018-07-12 09:08)
    A dziedek cenckiewicza byl UBekiem ,mozna ,mozna ,to jest zycie gnoi
  • ~Piotrek
    (2018-07-12 08:34)
    Ksiądz Tischner mówił że "są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda ******* prawda". Czytam że Pan Cenckiewicz wprowadza czwartą kategorię "prawda historyczna", coś mi tu śmierdzi to "prawdą socjalistyczną", więc od tego Pana i tego całego IPN-u będę się trzymał z daleka.
  • ~szprotka
    (2018-07-12 08:11)
    Cenckiewicz jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, który został utworzony przez PRL kierowany przez PZPR. Tego Uniwersytetu przed II wojną nie było.Wychował się Gdańsku na Zaspie, czyli komunistycznym blokowisku.
  • ~tym
    (2018-07-12 07:05)
    czy kaczynscy, ktorzy robili studia w p r l tez byli oficerami ludowego wojska,albo z uwagi na wzrost byli zwolnieni z zajec studium wojskowego.studium wojskowe istnialo na kazdej wytszej uczelni.
  • ~234EWQ
    (2018-07-11 23:47)
    TO DLACZEGO PRZEZ 27 LAT I NAWET RZĄDU PISOWSKIEGO DALEJ JEST CZYNNYM SĘDZIĄ ?
  • ~warszawiak
    (2018-07-11 23:30)
    Sławomir Cenckiewicz bylby usluznym politrukiem za komuny , tak jak teraz jest usluznym politrukiem PIS komunistow .

Może zainteresować Cię też: