"Na tle Kmicica byle Janusz Radziwiłł wydawał się mędrcem" [OPINIA]

| Aktualizacja:

Z perspektywy dzisiejszej mizerii humanistycznej trudno uwierzyć, że Henryk Sienkiewicz był pisarzem bardzo poczytnym. To bogactwo mowy polskiej, jej archaizowanie, swobodne przechodzenie od opisu dyskursu politycznego do krotochwili, gry słowne, a jakby było komuś mało, to i łacińskie wtręty sarmackich bohaterów Trylogii.

wróć do artykułu
  • ~zmlocony belfer fizyki
    (2018-07-27 11:03)
    nie ma wiekszych problemow ? 99,9% ludzi na swiecie nie wie kto to byl Platon, moze setka czytala jego dziela, a moze tylko 2 w orginale. Osobiscie uwazam, ze za 10-15 lat nikt w RP nie zaprojektuje i zbuduje mostu, nie mwiac juz o jakis wiekszych globalnych zmianach nowoczesnej infrastruktury. Poziom wiedzy inzynierskiej bedzie na poziomie wsiowym, czyli juz nikt nie bedzie wiedzial na jakiej zasadzie funkcjonuje technika - w takim wypadku wystarczy awaria zasilania w prad i powstanie pustynia. Nikt tego nie bedzie umial naprawic. Obecne pokolenie to 2 lewe rece i spadkek IQ do poziomu Erytrei.
  • ~Lilu
    (2018-07-27 11:22)
    Wśród krytyków Pis są ludzie, kt. niekonoeczie poddają się syadnym emocjom ala kompania Kmicica. Co do Sienkiewicza napisał nie tylko trylogię czy nowelki o nędzy polskiego chłopstwa. Bardzo ciekawie czyta się jego "Dzienniki" gdzie pomnikowy pisarz staje się człowiekiem z krwi i kości. O Radziwiłach to niejedno można powiedzieć, ciekawie ich przywołuje Spiró, zwłaszcza jednego, dodam, że to nie komplementy. O naszym charakterze narodowym można sobie też poczytać w "Homo polonicusie" Piwowarskiego. Zdumiewa mnie lekkie niedowidzenie na jedno oko Pana redaktora. Widzi stadne, niekonstruktywne zachowania po jednej stronie. Ale tego samego nie widzi po drugiej.
  • ~Maresh
    (2018-07-27 10:26)
    Panie Redaktorze, Z przyjemnością popieram osiągnięcia PiS dla Polski w ciągu ostatnich dwóch lat. Niestety poza walką z luką vat-owską nic nie przychodzi mi do głowy. Dlatego łatwo krytykuję PiS bo jest PiSem. PiS nie pracuje na zmianę mojego myślenia bo nie oferuje ani dla mnie ani dla Polski niczego interesującego. A ja nie widzę dobrej, ale złą zmianę.
  • ~kawanaławę
    (2018-07-27 11:24)
    Pana tekst miałby jakieś znaczenie gdyby raczył Pan napisać, że Kmicic to wg Pana Kaczyński, ale nie, Pan tak nie uważa - zatem pisz Pan wprost, że to opozycja, a zatem pozostawiając niedomówienia pozostaje Pan naczelnym oportunistą
  • ~Seitan
    (2018-07-27 10:57)
    Widac dawno bie bylo jakiejs sztuki teatralnej na ktora moglby Pan Redaktor napluc bo mu sie nie spodobala...
  • ~Nick
    (2018-07-27 17:19)
    Polskosc to nienormalnosc - ciag dalszy :-)
  • ~otwieracz puszek
    (2018-07-28 00:33)
    Ja jakoś lubię Sienkiewicza. Tylko problem polega na tym, że dla mnie, starego pryka i polonisty, to jest absolutna orgia gry z językiem i prawie turlam się po podłodze, jak on to robi (wróciłem po jakichś 30 latach...) , ale dzisiejsze nastolatki tego już kompletnie nie czują. Cała głupota oficjalnego podejścia do Sienkiewicza polega na tym, że myślą, że to wszystko na serio, a on się ironicznie podśmiewa i puszcza oko...
  • ~Jac.
    (2018-07-27 10:50)
    ... świetny tekst :)
  • ~Greg
    (2018-07-27 16:41)
    Pan Wróbel powinien zmienić nazwisko na Sperling ( niem. Wróbel) a wtedy pisać, pisać i pluć za ojro w niemieckich portalach polskojęzycznych.
  • ~Darek
    (2018-07-28 13:29)
    Autor jest Medrcem. Jednak cytatem „byle Janusz Radziwill” pokazuje ze wiedze o tym czlowieku zaczerpnal z Sienkiewicza. A z prawdziwa historia ma to tyle wspolnego co PIS z Prawem i Sprawiedliwoscia.

Może zainteresować Cię też: