Chociaż wiceprzewodniczący władz krajowych Platformy uważa, że w czasie kryzysu warto rozmawiać z każdym i należy słuchać dobrych rad, o ile one są, to jednak nie wierzy w szczerość postępowania PiS.

"Warto odrzucić wszelkie emocji i animozje i wysłuchiwać dobrych rad, jeśli one są. Możemy rozmawiać o dialogu i odrzuceniu agresji. Ale nie wydaje mi się, żeby to mogło się wiązać z jakąkolwiek koalicją. Mamy dobrego koalicjanta, rodzina ma się dobrze. Myślę, że potrzebny jest pakt o nieagresji" - mówił poseł.

>>> "PiS pomoże Tuskowi walczyć z kryzysem"

"Czy możliwa jest współpraca i jeśli tak, to w jakich sferach, jeśli recepty na kryzys Platformy i PiS są zupełnie różne?" - pytał wiceprzewodniczącego Grzegorz Osiecki.

"Mówiąc kolokwialnie, nasze programy rozjeżdżają się. Tak samo widzenie rzeczywistości związanej z kryzysem" - ocenia poseł Dzikowski. "My mówimy: oszczędności, pobudzanie gospodarki, czyli także zwiększanie dochodu, a przynajmniej nie obniżanie. Inwestycje i jeszcze raz inwestycje, czyli pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej" - wyliczał.

Osiecki wskazywał, że przecież PiS mówi to samo.

"Chcę postawić kropkę nad >i< w kwestii tego, czym się mocno różnimy. PiS mówi: zadłużać się, czyli zwiększać dług publiczny, a w pierwszej kolejności deficyt budżetowy. My mówimy >nie<, to jest ostatni krok, którego ewentualnie możemy użyć. Róbmy oszczędności" - wylicza wiceprzewodniczący.

Poseł wątpi również w intencje postępowania PiS, które ujawniły się po styczniowym kongresie. "Wiemy doskonale, że opozycja jest opozycją i ona swego zbójeckiego prawa ewidentnej krytyki nie zmieni. Moim zdaniem wizerunek PiS zmienił się ze względu na kryzys i to jest dla nich czarodziejski dywan latający na którym chcieliby polecieć. Ja niespecjalnie wierzę w szczere intencje" - ocenia.

Zdaniem Waldego Dzikowskiego sprawdzianem współdziałania PiS w sprawie kryzysu będzie podejście do 4 ustaw pakietu antykryzysowego.

"A jeśli PiS przedstawi swoje ustawy przeciw kryzysowi?" - pyta Osiecki.

"OK, sprawdzimy się" - zapowiada wiceprzewodniczący zarządu krajowego Platformy.