• ~glut z nosa
    (2013-05-30 16:54)
    W radiowej trójce ekspert BBC pan Mordasiewicz powiedział że zakaz handlu w niedzielę doprowadzi do 15 % spadku obrotów w handlu. Pytanie , Czy gdyby zarządzono 8 dniowy tydzień w handlu obroty wzrosłyby o 12 % ?.
  • ~Nie - dla handlu w niedzielę
    (2013-05-28 18:39)
    A czy my jesteśmy jakimś BYDŁEM, co to musi dzień w dzień gnać do roboty, nawet w niedzielę?
    Zakupy się zrobi w SOBOTĘ i już!

    Życie mija bezpowrotnie na tej charówie...
  • ~Moim zdaniem.
    (2013-05-28 18:47)
    Zacznę od przypomnienia, że samo powstrzymanie się od pracy w co siódmy dzień to nie jet pomysł kościoła katolickiego ani żadnego innego chrześcijańskiego wyznania. I nie jest to religijna sprawa, tylko kwestia praw człowieka. Przez tysiące lat ludzkość wypracowała sobie taki swoisty, podstawowy kodeks pracy -tak, aby po prostu nie zarżnąć niewolnika czy wołu. Aby nadać powagi temu prawu nadano mu nawet rangę religijną i respektowano z całą surowością. Większość religii ma taki dzień święty - Judaizm, Chrześcijaństwo, Islam...
    Po drugie nie widzę naukowo stwierdzonej zależności między zachowaniem tego prawa a poprawą sytuacji ekonomicznej społeczeństwa. Nie ma żadnej potwierdzonej naukowo korelacji między tymi dwoma zjawiskami! Są kraje wysokorozwinięte, gdzie się nie pracuje w niedzielę a PKB jest wysokie i gospodarka rozwinięta ( np. Niemcy). Nie mam tu na myśli wywodów pseudo autorytetów - ekonomistów, bo ci Guru posługują się taką argumentacją jak plemienni szamani i taką też posiadają wiedzę - empiryczną. Śmieszne są argumenty o wzroście bezrobocia, albo takie w rodzaju, że jeśli ktoś kto nie kupi nowej "plazmy" w niedziele ten w ogóle jej już nie kupi, bo każdy trzeźwo myślący nie ma możliwości polemizować z takimi argumentami.
    Nie widzę żadnych merytorycznych argumentów, żeby zmieniać sprawdzone, wypracowane przez tysiące lat rozwiązanie. Jak widać nie sięgam po argumentację światopoglądową, tylko zdroworozsądkową.
    Znamienne jest, że zakaz handlu w niedzielę przeszkadza najbardziej socjalistom czyli tym, którzy teoretycznie powinni zabiegać o prawa klasy robotniczej a nie kapitalistów. Zapaść demograficzna jest spowodowana rozpadem rodzin, którego przyczyną jest spadek aktywności społecznej rodziców - spędzają coraz więcej czasu w pracy wykonując tę samą pracę, którą mogliby wykonać w krótszym czasie (spadek wydajności pracy) i mniej czasu spędzają z bliskimi, przez co mają mniej czasu na regenerację sił.
    W zakazie handlu nie chodzi o kupujących, tylko o zmuszanych do pracy w niedziele. "Zmuszani" jest to jak najbardziej odpowiednie słowo. Można mówić oczywiście o "dobrowolności" pod warunkiem, że jest się korzystającym z takiej sytuacji. Tak samo jak istnieje pojęcie przemocy ekonomicznej można mówić o niewolnictwie ekonomicznym, którego początków jesteśmy świadkami. Prawo do wolnego dnia jest prawem człowieka przestrzeganym od tysięcy lat i przejmowanym przez wszystkie cywilizacje, które nie miały takiego prawa, więc wyzbywanie się osiągnięć cywilizacyjnych i wracanie do czasów plemiennych jest potężnym zacofaniem.
  • ~Dajcie ludziom pożyć!
    (2013-05-28 18:40)
    ~janecki2013-05-28 18:31

    Jest czas cala sobota. Można zrobić zakupy. Zakaz w niedziele bardziej nas zorganizuje. Zrobimy zakupy w sobotę. W Niemczech nie przeszkadza że pozamykane markety. Mój znajomy prowadził hurtownię w sobotę miał czynne
    do 14.00 a potem zmienił do 11.00. Początkowo niezadowoleni sklepikarze a potem uznali że to dobre rozwiązanie. Powiedzieli nauczyło to nas organizacji naszej pracy i mamy więcej czasu w sobotę.

    POPIERAM
  • ~qwa
    (2013-05-30 10:46)
    za komuny w niedzielę sklepy były zamknięte i wszyscy zakupy robili w soboty ,więc w czym problem?żydostwo ,chce sie bardziej wzbogacić?
  • ~Bierdol
    (2013-05-28 18:31)
    Nadal uważacie, że obowiązkowe badania psychiatryczne osób publicznych to przesada ? ;)
  • ~Natrzeźwo
    (2013-06-02 12:34)
    To pogoń firm zagranicznych każe głupim Polaczkom harować dzień i noc, w piątki światki i w niedzielę a jakby się dało to i we wszystkie święta. Dlaczego? bo kasa nie idzie do Polaczków a w ręce zagranicznych marketów. Zobaczcie a ile to z tytułu obcych marketów ubyło pracy a nie przybyło. Co dzieje się z zyskami tych marketów, gdzie one inwestują, naiwni wierzą,że one nam gospodarkę rozwiną.
  • ~dziadek
    (2013-05-28 23:12)
    To w niedziele ksiądz nie będzie pobierał za msze i na tace.A tak się składa, że ksiądz najwięcej pracuje i zarabia w niedziele. Więc w niedziele nie płacimy.
  • ~v
    (2013-05-30 12:23)
    W Platformie są sami idioci. Przez 50 lat w Polsce niedziela była dniem wolnym od pracy i wszyscy przeżyli. Jakiś idiota z PO martwi się o ZOO itp. Przez 50 lat aż do dziś, pewne służby działają na okrągło, jak np. policja, straż pożarna, szpitale, restauracje, muzea itd. Debilom z PO proponuję zmianę kraju i pracy. Może mniej zgłupieją.
  • ~tadek
    (2013-05-28 23:17)
    Nie chodzę do kościoła to co wiem to chodzi garstka ludzi. Robimy problem z kościołem on mi jest obojetny.