Dziennik.plPolityka

Poniedziałek, 28 maja 2012

Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Izrael uzbroi polską armię

2008-04-10 | Ostatnia aktualizacja: 16:18 | Komentarze: 0 | skomentuj

Zapowiada się strategiczne partnerstwo wojskowe między Polską i Izraelem. We wczorajszej rozmowie telefonicznej z premierem Donaldem Tuskiem izraelski minister obrony Ehud Barak zapowiadał, że gotów jest zawrzeć z naszym krajem kontrakty na dostawę broni najnowszej generacji. Takiej, którą przekazuje się tylko najbardziej zaufanemu sojusznikowi - pisze DZIENNIK.

Pogoda

POLSKA

Poniedziałek 2012-05-28

temp. min 2°C max. 25°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

Donald Tusk był w Izraelu od środy. Informacje dotyczące współpracy wojskowej są utrzymywane w najgłębszej tajemnicy. "O tej sprawie mogę jedynie powiedzieć, że Izrael to nasz strategiczny partner" - przyznaje DZIENNIKOWI minister obrony Bogdan Klich. "Haaretz", największy izraelski dziennik, który ujawnił rozmowę Tuska z Barakiem, nie zawahał się zatytułować swojego artykułu "Towarzysze broni". Izraelskie media są pod wrażeniem zapowiedzi szefa polskiego rządu, iż w razie konfrontacji z Iranem Jerozolima może liczyć na bezwględne wsparcie Polski. "Izraelczycy doszli do wniosku, że jesteśmy jednym z ich najważniejszych sojuszników w Europie. Na każdym kroku to podkreślają" - przyznaje DZIENNIKOWI wiceszef MSZ Ryszard Schnepf, który towarzyszył premierowi w wizycie do Izraela.

Najbardziej wymiernym tego skutkiem będzie współpraca wojskowa między oboma krajami. Już w przyszłym tygodniu do Jerozolimy poleci zastępca szefa MON Stanisław Komorowski. Ma rozmawiać, w jaki sposób Izraelczycy mogliby pomóc w modernizacji polskiej armii. Oba kraje chcą też wymieniać się danymi wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym.

Szlak został już przetarty. "Bliską współpracę wojskową zaproponował w trakcie rozmowy w środę z Donaldem Tuskiem premier Ehud Olmert. Wskazał, że Izrael dysponuje najnowszymi rozwiązaniami wojskowymi. I podszedł z niezwykłą życzliwości do naszych postulatów" - relacjonuje rzeczniczka rządu, Agnieszka Liszka.

Eksperci są zgodni: niewiele jest sił zbrojnych na świecie, które mogą się równać z armią Izraela. Tak się dzieje, bo od chwili powstania żydowskie państwo prowadzi wojny ze swoimi sąsiadami. A Stany Zjednoczone przekazują mu swoje technologie wojskowe.

Dlatego generał Romuald Ratajczak, szef departamentu wojskowych spraw zagranicznych MON, wymienia długą listę broni, której produkcja w Izraelu jest na najwyższym poziomie: elektronika, systemy dowodzenia, bezzałogowe samoloty zwiadu, systemy rakietowe, systemy artyleryjskie, precyzyjna amunicja. Zdaniem proszących o zachowanie anonimowości źródeł dyplomatycznych Polska jest zainteresowana m.in. zakupem samolotów, które zaopatrują w paliwo myśliwce w locie, nowoczesnymi pociskami rakietowymi dla samolotów i czołgów, instalacją systemu patrolowania wybrzeża Bałtyku.

Rząd chce zacieśnić współpracę z Izraelem, bo w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych doświadczenia we współpracy offsetowej są dobre, zaś Izraelczycy w przeszłości byli gotowi przekazać Polsce bardziej nowoczesne uzbrojenie niż Amerykanie. "Dokonaliśmy podsumowania i doszliśmy do wniosku, że jest to partner, który najpełniej wywiązuje się ze swoich zobowiązań" - mówi wiceszef MON Ryszard Schnepf. Np. koncern zbrojeniowy Rafael zbudował pod Radomiem fabrykę systemów rakietowych Spike, pomógł też w umocnieniu pancerzy pojazdów bojowych Rosomak, których nasze wojsko używa w Afganistanie.

Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Wiadomości Polityczne

    «