Według dziennika, prezydent Lech Kaczyński jest gotowy podpisać kilka nominacji ambasadorskich przygotowanych przez ministra Radosława Sikorskiego. Chodzi o ambasady w Wiedniu, dokąd pojechać miałby dyrektor MSZ Jerzy Margański, Tiranie - Irena Tatarzyńska, Bernie - Jarosław Starzyk i Madrycie, gdzie kandydatem na ambasadora jest obecny wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf.

"GW" przypomina, że od objęcia urzędu szefa MSZ jesienią zeszłego roku Sikorski nie wysłał na placówkę żadnego wskazanego przez siebie człowieka.

Dziennik twierdzi, że "kluczem do porozumienia" jest dalsza dyplomatyczna kariera byłego rzecznika MSZ, a potem wiceministra Andrzeja Sadosia. Lech Kaczyński chciał, by wysłać go jako przedstawiciela Polski przy OBWE do Wiednia. Sikorski na to się nie godził. Teraz Sadoś miałby zostać konsulem RP w Hongkongu.

Z informacji "Gazety" wynika także, że były minister Lecha Kaczyńskiego Andrzej Krawczyk ma już podpisaną nominację na charge d'affaires i miałby jechać do Bratysławy najpóźniej we wrześniu.