W sobotnim wydaniu amerykański dziennik "New York Times" powrócił do sprawy tajnego więzienia CIA dla terrorystów z Al-Kaidy koło Szyman. Rozmówca gazety - anonimowy oficer agencji - wytłumaczył, że więzienie ulokowano w naszym kraju, bowiem "Polska była wówczas naszym 51. stanem".

Zdaniem Bogdana Klicha, pojawiające się co jakiś czas informacje o tym, że na terenie Polski był tajny obóz CIA, w którym przetrzymywano i torturowano terrorystów, to próba podważenia naszej pozycji na forum międzynarodowym.

"Chodzi o to, by pozycja Polski stanęła pod znakiem zapytania jako kraju, w którym łamane są międzynarodowe standardy" - stwierdził Klich. Jego zdaniem to, że ta sprawa wraca na łamach "NYT" właśnie teraz, to element amerykańskiej kampanii wyborczej. Amerykanie wykorzystują ten temat "do własnych politycznych celów" - uważa Klich.

Szef MON poinformował, że nasi żołnierze w Afganistanie we wrześniu dostaną 20 nowych wozów bojowych - Rosomaków, które - jak stwierdził - dobrze się spisują w bojowych warunkach i dobrze chronią naszych żołnierzy, którzy narażeni są na coraz częstsze ataki, w związku z zawartym przez Pakistan porozumieniem z talibami.

"Nasi żołnierze opuszczą Irak do połowy października, najpóźniej do 31 października" - zapewnił Klich. Ujawnił, że już w przyszłym tygodniu rozpocznie się przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w prowincji Kadisija Irakijczykom.