Strona www.porazkaroku.pl wystartuje w niedzielę o godzinie 13. Na razie można przeczytać tam jedynie tajemniczą zapowiedź, że wtedy dowiemy się, kto zaliczył największą porażkę roku. Ale my już wiemy - to domena wykupiona na rok przez klub parlamentarny PiS. Cel? Rocznica rządu Donalda Tuska. Znajdzie się na niej 20 filmików zmontowanych głównie z wypowiedzi polityków koalicji ostatniego roku. Dotyczą m.in. prywatyzacji szpitali, 10 zobowiązań PO czy dialogu społecznego.

Jeden z filmików o wojnie z PZPN. Czarno-biały obraz. Boisko, a na nim mecz podlaskich drużyn III ligi. Słychać głos: "Ze studia przy ul. Wiejskiej komentują Dariusz i Włodzimierz" (podobieństwo do Szpakowskiego i Lubańskiego z TVP nieprzypadkowe). Rząd strzela gola, gdy Mirosław Drzewiecki deklaruje, że nie wycofa kuratora. "Ale co się dzieje? Rząd ucieka z boiska! Włodku, wydaje mi się, że oddają mecz walkowerem" - słychać podekscytowany głos komentatora Dariusza. W tle obrazki z wyboru Grzegorza Laty na prezesa PZPN.

Inny film nosi tytuł "Chińska obietnica". Rozpoczyna się od wypowiedzi Grzegorza Schetyny z marca. Wicepremier zapewnia, że nikt z rządu nie pojedzie na igrzyska olimpijskie do Pekinu. Potem na ekranie pojawiają się nagłówki portali informujące, że ministrowie jednak do Pekinu polecieli. Kolejne kadry to wizyta premiera w Chinach. Tusk mówi: "Polska bezwzględnie szanuje chiński model rozwoju". W tle zdjęcia z masakry na placu Tiananmen z 1989 roku. Schetyna tłumaczy, że przez pół roku sytuacja się zmieniła i stąd te wyjazdy. Końcowa plansza: "Naprawdę coś się zmieniło?".

"Kolejny raz PiS jest prekursorem PR-owskich pomysłów w polityce" - chwali się rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński. Przyznaje, że pomysł takiego podsumowania rocznicy rządu pochodzi od internautów. To oni na forum klubu PiS zamieszczali swoje propozycje filmów.

W utworach prezentowanych na rocznicowej witrynie wypowiadają się wyłącznie politycy koalicji. Ani jednego polityka PiS. Na jednym przez dłuższą chwilę pojawia się tylko prezes Jarosław Kaczyński. To film o podwyżkach cen. Wykorzystuje scenę z debaty Tuska z byłym premierem w ostatniej kampanii. Szef PO pytał wówczas Kaczyńskiego, czy wie, o ile podrożały jabłka, ziemniaki czy gaz ziemny. Teraz PiS nie pyta. Wykorzystuje informacje z GUS, że np. ziemniaki przez rok zdrożały o ponad 50 proc.

Czy PiS nie obawia się kłopotów i powtórki z obchodów stu dni rządu Tuska? Wówczas Kabaret pod Wydrwigroszem pozwał partię za wykorzystanie ich piosenki "Donald marzy". "Dmuchamy na zimne. Mamy ekspertyzy znawców prawa autorskiego" - zapewnia Kamiński. Z naszych informacji wynika, że twórcy strony dwa dni temu zrezygnowali ze znanych utworów i piosenek. Komponują własną ścieżkę dźwiękową.

Stronę otwiera galeria zdjęć ministrów. Dobór fotografii nie jest przypadkowy. Żaden z członków rządu nie wygląda na nich zbyt korzystnie. Pod każdym zdjęciem kryje się krótki opis najbardziej spektakularnej porażki. Tylko pod fotografią pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej krótki opis: "Cisza, spokój, nic się nie dzieje".

"Władze partii nie miały żadnych obiekcji, by w ten sposób uczcić rok rządu" - twierdzi Kamiński. Ale zapewnia, że nie zabraknie tradycyjnych obchodów. Rok rządu podsumuje prezes Jarosław Kaczyński. Były premier kolejny raz ma obwieścić powrót do lat 90.