Poseł Mariusz Błaszczak (PiS) powiedział, że złożył interpelację w sprawie pieniędzy dla policji. Dodał, że będzie się domagać, żeby Schetyna wyjaśnił sytuację podczas posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych.

>>>Kryzys w policji. Mundurowi nie dostaną wypłat?

Błaszczaka niepokoi, że "wszystkie złe zjawiska" dzieją się w ostatnim roku obowiązywania przyjętej przez rząd PiS ustawy o modernizacji policji. "To ustawa, która gwarantowała rzeczywiste podwyżki dla policjantów, jak i wzrost nakładów na remonty, modernizację i zakupy" - zaznaczył.

Poseł ocenił, że powstaje pytanie, czy program PiS dotyczący modernizacji policji zostanie "zniweczony"? Błaszczak ewentualne ograniczenie pensji policjantów nazwał "skandalem".

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dodał, że nie jest przypadkiem, że za rządów PiS spadła przestępczość, ponieważ wiązało się z to z wyższymi wydatkami na policję. Jego zdaniem, oszczędności w tej dziedzinie uderzą w poczucie bezpieczeństwa Polaków.

Policja weszła w nowy rok z 480-milionowym długiem. W połowie grudnia 2008 r. MSWiA obcięło jej ubiegłoroczny budżet o 535 mln zł. Powodem były niższe grudniowe wpływy do budżetu państwa z podatku VAT.

>>>MON też ma problemy finansowe - to 1,8 miliarda długu

Policja wydaje więc pieniądze tylko na to, co jest niezbędne, jak paliwo, energia, płace czy podatki. Większe zakupy muszą poczekać, aż zator finansowy minie. Dziś DZIENNIK podał, że z powodu kryzysu sto tysięcy polskich policjantów może nie dostać pełnych wynagrodzeń za styczeń.

Rzeczniczki MSWiA Wioletta Paprocka i Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos poinformowały, że nie będzie opóźnień w wypłatach pensji policjantów; otrzymają je oni w pełnej wysokości.

"W styczniu 2009 r. policja otrzyma kwotę 831 mln zł, a dodatkowo otrzymała również łączną kwotę 113 mln zł" - podają we wspólnym w komunikacie MSWiA i MF.

Przekazane pieniądze - jak podkreślono - w pełni zabezpieczyły wypłaty wynagrodzeń funkcjonariuszy. MSWiA oraz resort finansów podkreślają, że w przyszłych miesiącach wynagrodzenia także zostaną wypłacone terminowo.