"Z dniem 19 stycznia 2009 r. Telewizja Polska rozwiązała kontrakt z szefem redakcji <Wiadomości> TVP1 Krzysztofem Rakiem" - podało biuro prasowe TVP. "Bezpośredni nadzór nad redakcją <Wiadomości> przejął p.o. dyrektor Agencji Informacji Janusz Sejmej. Będzie on kierował najważniejszym serwisem Jedynki do czasu mianowania nowego szefa <Wiadomości>".

Dlaczego Krzysztof Rak został wyrzucony? "Jego spojrzenie na <Wiadomości> było inne niż obecn3ego zarządu" - mówi DZIENNIKOWI prezes TVP Piotr Farfał.

Rak kierował "Wiadomościami" od marca 2008 r. To stanowisko objął za rządów zawieszonego obecnie prezesa TVP - Andrzeja Urbańskiego.

To właśnie Rak zawiesił Hannę Lis i odsunął ja od prowadzenia "Wiadomości", ponieważ... stracił do niej zaufanie". Zawiesił ją zaraz po tym, jak rada programowa telewizji wystawiła dziennikarce złą opinię po wywiadzie z premierem Donaldem Tuskiem. Lis zarzucono, że przeprowadziła ten wywiad „niemal na kolanach” i nie zadawała premierowi kłopotliwych pytań.

>>>Nowy zarząd TVP zaczyna zwalniać z pracy

Rak był kojarzony z Urbańskim. Zarzucano mu w telewizji stanie na straży interesów PiS. Nowy zarząd TVP, który składa się z ludzi LPR (Piotr Farfał) i Samoobrony (Tomasz Rudomino), przystąpił do jej "czyszczenia" z osób związanych z Andrzejem Urbańskim. Wymówienia dostali już: Aleksandra Zawłocka, szefowa Agencji Informacji, i Beata Jakoniuk-Wojcieszak, kierującą TVP Info.