Zwolniono dyrektorów TVP w Warszawie (Aleksandra Zawłocka), Krakowie (Witold Gadowski), Wrocławiu (Grzegorz Gajewski), Katowicach (Miłosz Stawecki) oraz Rzeszowie (Jerzy Oleszkowicz).

O tym, że nowe władze publicznej telewizji będą chciały dokonać zmian w ośrodkach regionalnych telewizji, spekulowano już od kilku tygodni. Zaczęto zaraz po grudniowym "przewrocie" na Woronicza, w wyniku którego wpływy w TVP całkowicie utraciło Prawo i Sprawiedliwość.

Publiczna telewizja jest teraz rządzona przez ludzi związanych z LPR i Samoobroną, a nowym prezesem jest dawny działacz Młodzieży Wszechpolskiej - Piotr Farfał. Kilka dni temu zwolnił szefa "Wiadomości" Krzysztofa Raka.

"Działacze PiS muszą zrobić miejsce dawnym działaczom LPR" - ironizuje w rozmowie z nami jeden z pracowników telewizji publicznej.

Kto przyszedł do TVP?

Szefem Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego został Piotr Jagiełło, który z rekomendacji Samoobrony zasiada w radzie nadzorczej Polskiego Radia. W przeszłości pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Krakowie będzie rządził Bogdan Wasztyl, dziennikarz, redaktor naczelny romskiego kwartalnika społeczno-kulturalnego „Dialog-Pheniben", a w Rzeszowie - Tadeusz Górczyk. To działacz samorządowy, były poseł Porozumienia Centrum. Górczyk już w 2007 r. miał zostać szefem TVP Rzeszów, ale ostatecznie do jego nominacji nie doszło.

We Wrocławiu TVP będzie zarządzać Alicja Grzymalska, dziennikarka, która już raz była rekomendowana przez LPR na to stanowisko, ale rada nadzorcza nie zaaprobowała jej kandydatury.

Szefem w Katowicach został Tomasz Dalecki, działacz Unii Polityki Realne. "Żeby nie było żadnych niedomówień, wypiszę się z partii" - deklaruje Dalecki. Z wykształcenia ekonomista przyznaje, że nie ma doświadczenia dziennikarskiego. "Ale to nie problem. Moim zadaniem jest przede wszystkim poprawa sytuacji ekonomicznej ośrodka" - mówi.

Giertych rozdaje karty

Dla zawieszonego wiceprezesa TVP Sławomira Siwka te nominacje są skandaliczne. "Wszyscy zwolnieni dyrektorzy bardzo dobrze kierowali trudnymi ośrodkami. Tu już nie można mówić o upolitycznieniu. Tu mamy do czynienia z upartyjnieniem. Z całą świadomością mówię, że te decyzje podjął nie Piotr Farfał, ale Roman Giertych" - mówi DZIENNIKOWI Siwek.

Nowych szefów ośrodków musi jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza TVP.