Jego mama była pielęgniarką a ojciec znanym sportowcem - trzykrotnym wicemistrzem Polski w zapasach w stylu wolnym. Kwiatkowski studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Na egzaminie wstępnym napisał pracę porównującą Józefa Piłsudskiego i przewrót majowy 1926 z Wojciechem Jaruzelskim i wprowadzeniem stanu wojennego. Dostał za nią piątkę.

>>>Przeczytaj, kim jest nowy wiceminister sprawiedliwości. Zobacz jego stronę w sieci

"Studia przerwała mi choroba nowotworowa, z którą walczyłem dwa lata. Długie miesiące na chemioterapii, dwukrotny przeszczep szpiku kostnego i widok szpitalnego okna na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Wiem, że moje przeżycia są jednak niczym wobec tego, co usłyszała moja mama, której po nieudanej pierwszej operacji lekarze powiedzieli, że tutaj już nie ma nadziei" - wspomina Kwiatkowski na swojej stronie internetowej.

"Zawdzięczam jej wszystko. To ona doprowadziła do dalszego leczenia w Warszawie i Katowicach. Rzuciła pracę i przez te wszystkie miesiące była razem ze mną. Teraz po przeszło 11 latach, kiedy wiem, że jestem zdrowy, czasami myślę, że gdybym znał całą prawdę na początku, to pewnie zgodziłbym się z lekarzami. Dobrze, że ani ja, ani mój organizm tego nie wiedzieliśmy" - pisze senator.

Studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską na temat "Fundacja jako instytucja życia społeczno gospodarczego." Pracę napisałem pod opieką mojego autorytetu prawniczego prof. zwyczajnego Huberta Izdebskiego.

Był radnym, szefem Klubu Radnych i wiceprezydentem Zgierza. Przez cztery lata od 1997 do 2001 roku był doradcą premiera Jerzego Buzka. Brał udział w negocjacjach o przystąpieniu Polski do NATO i Unii Europejskiej. Jewst członkiem PO. W 2007 roku został senatorem. Zagłosowało na niego ponad 164 tysiące wyborców.

Ma żonę Renatę, która jest dziennikarką w łódzkim ośrodku TVP. Kwiatkowscy mają dwójkę synów: 6 letniego Kubę i 2-letniego Michałka. Lubi muzykę z lat 70. i 80. - Maanam, Republikę, Grzegorza Turnau i Ewę Demarczyk.