"Przywódcy trzech państw omówią następstwa umów o dostawach gazu (z Rosji - przyp. red.) dla gospodarki Ukrainy, oraz ogólną sytuację, dotyczącą dostaw surowców energetycznych do państw Europy. W trakcie rozmów szczególną uwagę poświęcą działaniom zmierzającym do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz zapewnienia dostaw (gazu przez Ukrainę do państw unijnych - przyp. red." - czytamy w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Po raz ostatni Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko spotkali się dwa tygodnie temu, w samym apogeum gazowej wojny Rosji z Ukrainą. W czasie tego sporu polski prezydent wspierał przywódcę Ukrainy.

Juszczenko próbuje ugłaskać UE

Przed przyjazdem do Polski Wiktor Juszczenko odwiedzi Brukselę. "Ukrainska Prawda" podkreśla, że będzie on przekonywał Unię Europejską, iż Ukraina jest przewidywalnym partnerem w tranzycie rosyjskiego gazu.

Gazeta przypomina, iż po zakończeniu konfliktu gazowego szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył, że Rosja nie może być już uważana za rzetelnego dostawcę błękitnego paliwa, a Ukraina straciła wizerunek wiarygodnego kraju tranzytowego.