Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak podkreślił, że niektóre ministerstwa "oferują" nawet więcej oszczędności niż od nich oczekiwano. Zapewnił, że cięcia nie dotkną na pewno emerytów i służb mundurowych. Rząd nie będzie oszczędzał także na budowie dróg.

Zapewnił także, że oszczędności w resorcie obrony narodowej nie będą tak drastyczne jak donosiły media. DZIENNIK dowiedział się, że w grę chodzi suma nawet 5,5 mld złotych. "Minister Bogdan Klich planuje bardzo ambitne oszczędności, ale uszczupli budżet MON zaledwie o kilka procent. Nie ucierpią na tym ani żołnierskie pensje, ani polski przemysł zbrojeniowy” - podkreślił Nowak.

Zostawcie KRUS w spokoju

Jednym z pierwszych,który pojawił się u premiera, był minister rolnictwa Marek Sawicki. "Atmosfera spotkania nie ma nic do rzeczy. Zaproponowałem obcięcie wydatków resortu o 10 proc., tak jak to polecił premier" - mówi DZIENNIKOWI. Oznacza to, że budżet resortu rolnictwa będzie w tym roku mniejszy o 230 mln złotych. Gdzie będą cięcia? "Bieżące wydatki na administrację" - mówi Sawicki.

>>> Przeczytaj o oszczędnościach ministrów

Zaznaczył, że podczas rozmowy z premierem Tuskiem nie poruszono tematu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ubiegłym roku dopłaty do KRUS z budżetu, czyli z naszych podatków, wyniosły aż 16 mld zł. Dla porównania Narodowy Fundusz Zdrowia w 2008 roku dysponował ok. 50 mld złotych.

Euro nie będzie zagrożone

Plan cięć ma już także przygotowany minister sportu. Jeszcze dziś wieczore ma spotkać się z premierem. "Orliki (boiska dla młodzieży - przyp. red.) są bezpieczne, mistrzostwa Europy 2012 w sensie inwestycji też" - podkreśla Mirosław Drzewiecki.

Z czego resort będzie więc ciął? "Sport zawodowy dostanie mniej o 15 mln, sport powszechny o prawie 2 miliony.

Przesłuchania do soboty

"Kryzysowe" przesłuchania ministrów będą trwać do soboty. "Ministrowie przychodzą do premiera co godzinę" - mówił w radiowej Trójce szef gabinetu politycznego Sławomir Nowak. Dodał, że ci szefowie resortów, którzy mają już przygotowane propozycje cięć w wydatkach przychodzą na konsultacje dziś, inni - którzy potrzebują jeszcze czasu na znalezienie oszczędności - w sobotę.

DZIENNIK dowiedział się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało zamknięcie ambasady w Mongolii, nie uruchomi też jednego konsulatu na Ukrainie. Resort obrony musi zrezygnować z 5,5 mld złotych.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewnia, że szuka oszczędności, ale "nie zetnie złotówki z tego, co się należy pacjentom". Szef MSWiA Grzegorz Schetyna już ujawnił, że jego resort "utnie" ponad miliard złotych. Policja może na razie nie liczyć na nowy sprzęt.