"Media tworzą nasz obraz. Musimy walczyć i działać w sytuacji, jaka jest. Musimy w tej sytuacji przekonać do nas społeczeństwo i będziemy to robić, a że podmiot medialny działa, no to działa" - ocenił szef PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział, iż chciałby aby jeszcze w tym roku odbył się Kongres Inteligencji Polskiej. "Chciałbym, aby doszło do takiego ogólnokrajowego spotkania inteligencji, być może tutaj w Krakowie" - powiedział szef PiS, który wygłosił wykład podczas sympozjum "Polski rachunek sumienia 1989 - 2009", zorganizowanego w salach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według lidera PiS, w obliczu światowego kryzysu gospodarczego, powstaje sytuacja, która może podważyć stabilizację obecnego układu politycznego. Jego zdaniem, kryzys może być przesłanką do zmiany, której dotąd PiS nie zdołało przeprowadzić. Szef PiS mówiąc o starciu pomiędzy jego ugrupowaniem i Platformą Obywatelską ocenił, że sprowadza się ono do różnych koncepcji narodu i człowieka. Wśród różnic wymieniał takie sprawy jak oświata, organizacja administracji publicznej, czy media publiczne.

"Różnica najbardziej podstawowa jest taka, że nadal uważamy, iż przebudowa Polski musi doprowadzić do weryfikacji tego, co się wiąże z polityką transakcyjną, a w tym liderów tej polityki" - podkreślił Jarosław Kaczyński.