"Nie ma znaczenia, czy zabójcy Polaka zostaną ujęci za kilka dni czy kilka lat, muszą ponieść karę" - zaznacza były szef GROM. "Odpuszczenie tej sprawy byłoby wyjściem najgorszym z możliwych. To są bandyci, których w Pakistanie się wiesza" - mówi Petelicki.

>>>Sikorski: Mam nadzieję, że dopadniemy bandytów

Jego zdaniem żołnierze GROM powinni zostać wysłani do Pakistanu, by pomóc w schwytaniu talibów, którzy zabili Piotra Stańczaka. Powinniśmy także w tej sprawie współpracować z amerykańskimi i pakistańskimi tajnymi służbami.

"Premier Donald Tusk powinien możliwie najszybciej zorganizować specjalne ćwiczenia, które odpowiedzą, jakie tajne służby i siły specjalne przygotowane są do ochrony polskich obywateli. Takie ćwiczenia co roku przeprowadza się w Wielkiej Brytanii. Niestety, porwania Polaków mogą się powtarzać, a obecna kondycja specsłużb do najlepszych nie należy" - dodaje twórca GROM, gen. Stanisław Petelicki.

GROM do pomocy

"Po egzekucji Polaka siły specjalne mają o wiele większą możliwość ataku. Zakładnik, chronił terrorystów przed bezpośrednią akcją wojskowych specsłużb" - mówi były szef GROM gen. Roman Polko.

"Próbę ujęcia morderców powinny prowadzić służby pakistańskie. To one mają rozpoznany teren, znają mentalność talibów. GROM, mógłby ewentualnie wspierać tę akcję"- dodał.

Trzeba ująć morderców

"Trzeba podjąć wszystkie możliwe działania, które doprowadzą do ujęcia morderców Polaka" - mówi DZIENNIKOWI szef sejmowej komisji do spraw służb specjalnych Jarosław Zieliński z PiS. Przychylnie ocenia pomysł wysłania żołnierzy GROM do Afganistanu.

Ale to nie wszystko. Zieliński zapowiada, że już na najbliższym posiedzeniu komisja oceni działania, jakie rząd podjął w celu uwolnienia geologa. "Wystąpiłem do centrum antykryzysowego ABW o udostępnienie materiałów dotyczących tej sprawy. Chcemy ustalić, czy rząd wykorzystał wszystkie narzędzia, aby zapobiec tragedii. I spróbować odpowiedzieć na pytanie co można zrobić, by w przyszłości zapobiec takim wypadkom" - mówi Zieliński.

Nadal nie odnaleziono ciała

Piotr Stańczak został zabity przez talibów w sobotę. Wczoraj terroryści przekazali nagranie z jego egzekucją. Polski MSZ potwierdził już, że Polak nie żyje.

Rosyjska agencja ITAR-TASS powołując się na pakistańską telewizję GEO TV podała, że ciało Piotra Stańczaka zostało znalezione w jednym z okręgów Doliny Swat na północnym zachodzie Pakistanu. Jednak tych informacji nie potwierdza ani polski MSZ, ani polska ambasada w Pakistanie.