Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że Polska powinna zainterweniować w sprawie incydentu na monachijskim lotnisku.

Jarosław Kaczyński podkreślił także, że takie potraktowanie "polskiego polityka w obcym kraju jest niedopuszczalne" i nie wolno "tego zlekceważyć, ani też uważać tego za powód do żartów".

Zszargana godność posła?

"Czekamy na oficjalne stanowisko w tej sprawie niemieckich linii" - mówi DZIENNIKOWI Jerzy Budnik z PO, przewodniczący sejmowej komisji regulaminowej i spraw poselskich. Dodał, że "jeżeli okaże się, że została naruszona cześć i godność posła RP, to niezbędna będzie nota Sejmu w tej sprawie, skierowana do niemieckiej administracji".

Co się wydarzyło w samolocie?

"Mieliśmy płaszcze zimowe i kapelusze. Musieliśmy z nimi coś zrobić. Miejsca bagażowe nad naszymi fotelami były już pełne. Więc położyłem te płaszcze i kapelusze na jakimś wolnym miejscu i przypiąłem je paskami do siedzenia" - relacjonował dla DZIENNIKA zdarzenie Jan Rokita. "Nagle stewardesa z niesłychaną agresją rzuca te kapelusze na Nelli, krzyczy coś po niemiecku, otwiera nad nami te przegrody bagażowe, które są pełne, i próbuje ze złością wepchnąć tam nasze płaszcze. Płaszcz Nelly spada. Znów go podnosi. Dociska go klapą. I odchodzi".

>>> Niemcy wywlekli Rokitę z samolotu

Wtedy Rokita wstał, wyjął płaszcze i przełożył do innego, mniej zapchanego luku bagażowego. "Ta stewardesa znów podeszła do mnie, zaczęła krzyczeć, że tu ona rządzi, a nie ja, i że mam opuścić samolot. Potraktowaliśmy to jako żart" - opowiada Rokita.

Po kilkunastu minutach na pokład wkroczyli policjanci. Rozkazali Rokicie opuścić samolot. Jego żona mogła zostać. "Tłumaczyłem im, że nie opuszczę. Miałem przecież bilet, to był ostatni lot do Krakowa, była prawie północ, Nelli miała być rano w Sejmie" - relacjonuje były poseł. "Zrzucili mnie z krzesła, bardzo boleśnie zakuli w kajdany. To były jakieś koszmarne niemieckie kajdany. Nawet bezpieka miała lepsze, bardziej wygodne" - opowiada.