Związkowcy służb mundurowych nie zgadzają się na przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy emerytalnej. Obecnie emerytura przysługuje im już po 15 latach - w wysokości 40 procent podstawy uposażenia. Rząd chce wydłużyć ten okres do 25 lat.

>>>Emerytury dla mundurowych - poznaj rządowy projekt

MSWiA asekuruje się i przekonuje, że obecne założenia są jedynie punktem wyjścia do dyskusji. A ostateczna wersja na pewno trafi do zaopiniowania przez związki zawodowe służb. O akceptację związkowców będzie jednak trudno.

"Czujemy się oszukani zmianami, jakie rząd proponuje w naszych emeryturach. Każdy z nas, decydując się na taką, a nie inną pracę, decydował się też na konkretne warunki z nią związane. Pozbawienie nas praw nabytych podważa nasze zaufanie do państwa" - stwierdził Józef Partyka, szef Solidarności w pomorskiej policji.

Pikietować zamierzają między innymi policjanci z Pomorza. Na przyszły tydzień zapowiadają tak zwany strajk włoski i zapewniają, że będą unikać wystawiania mandatów. Zamiast tego będą jedynie pouczać kierowców.

Jeszcze ciekawiej zapowiada się protest w Krakowie. Tam wspólnie protestować będą policjanci i anarchiści. To nie żart. 19 lutego w Krakowie spotkają się na pikietach: mundurowi przeciwko zmianom przepisów emerytalnych, anarchiści przeciw polityce NATO. W tym dniu w Krakowie rozpoczyna się bowiem spotkanie ministrów obrony państw "Paktu".