"Polska będzie walczyć z terroryzmem przy użyciu wszelkich środków i na wszystkich frontach - w imię pamięci zabitego przez talibów Piotra Stańczaka i życia innych" - mówił minister Radosław Sikorski.

"Terroryzm jest globalnym zagrożeniem, z którym musimy walczyć solidarnie, zdecydowanie i coraz bardziej skutecznie. Walkę tę będziemy prowadzić przy użyciu wszelkich środków i na wszystkich frontach tak, aby uniemożliwić kolejne zbrodnie - w imię pamięci Piotra Stańczaka i życia innych" - oświadczył.

Cieplejsze stosunki z Rosją

Radosław Sikorski podkreślił, że udało mu się w końcu "odblokować" dialog w stosunkach polsko-rosyjskich. "Dzięki temu unaoczniliśmy, że z krajem tym można rozmawiać, nie ustępując ani na jotę w sprawach dla nas zasadniczych" - oświadczył.

Na czym polega nasza strategia? "Odstąpiliśmy od retoryki, którą nazwałbym odgrażaniem się Rosji przez dziurkę od klucza, na rzecz języka pragmatyki i poszukiwania kompromisu, kiedy tylko dostrzegamy po drugiej stronie oznaki dobrej woli" - mówił szef MSZ.

Konflikt w Gruzji i wojna o gaz

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył jednak, że ubiegłoroczny konflikt rosyjsko-gruziński i rosyjsko-ukraińska wojna gazowa będą w "znacznym stopniu" kształtować polską politykę zagraniczną.

Wojna na Kaukazie - w opinii Sikorskiego - uświadomiła, jak mocne "pozostaje myślenie w kategoriach polityki siły, stref wpływów, gry o sumie zerowej". A "ostatni kryzys gazowy ponownie uświadomił, że surowce energetyczne są wykorzystywane do realizacji celów politycznych. Brak stabilizacji może być zatem skutkiem nie tylko gorącego, ale także zimnego konfliktu" - dodał Sikorski.

Chcemy amerykańskiej tarczy

Sikorski powiedział, że polski rząd jest gotowy do zakończenia negocjacji z USA w sprawie "pakietu porozumień związanych ze współpracą w ramach obrony przeciwrakietowej". "Jednocześnie rozumiemy, że ostateczną decyzję w sprawie tarczy podejmie administracja prezydenta Baracka Obamy po uważnym rozpatrzeniu wszystkich aspektów tego projektu" - powiedział Sikorski podczas wystąpienia w Sejmie.

Szef MSZ podkreślił także, że "Polska jest zainteresowana podniesieniem dialogu z naszym amerykańskim sojusznikiem na szczebel strategiczny". Podkreślił, że "Polska jest orędownikiem tego, by Stany Zjednoczone pozostawały <europejskim mocarstwem>" - powiedział.