"Ja w tę przemianę nie wierzę" - mówił Schetyna pytany o wywiad Lecha Kaczyńskiego dla "Rzeczpospolitej", w którym prezydent powiedział, że aby przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu, "powinno dojść do szerokiego paktu politycznego, bo uzasadnia to obecna sytuacja". Koalicja PO-PiS jest możliwa - sugerował prezydent.

W ocenie szefa MSWiA dotychczasowa polityka prezydenta, czyli - jak tłumaczył - "liczba wet, która przekracza granice racjonalności poprawiania prawa przygotowanego przez parlament" oraz zachowanie PiS przy głosowaniu nad ustawą budżetową pokazują, że "to jest tylko werbalna chęć zmiany". "Nie widzę w tym politycznej, nowej jakości" - mówił Schetyna.

>>> Przeczytaj, co prezydent proponował w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"

Jeżeli PiS "przestanie kibicować kryzysowi" i "przestanie życzyć Polakom pogorszenia sytuacji, a zacznie rozwiązywać problemy na poziomie komisji, głosowań w Sejmie, Senacie, a na końcu pan prezydent nie będzie wetował ustaw, które przygotowujemy w parlamencie, wtedy powiemy, że to jest nowa jakość" - powiedział Schetyna.

"Platforma Obywatelska po raz kolejny odrzuciła rękę wyciągniętą do niej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - skomentował wypowiedź wicepremiera prezydencki minister Michał Kamiński.

Odnosząc się do zarzutu dotyczącego dużej liczby zawetowanych ustaw, Kamiński zwrócił uwagę, że w tym samym czasie prezydent podpisał 259 ustaw.