"Moją misją jest chronienie Polski przed straszną chorobą - bezrobociem" - mówił prezydent. "Nie możemy wrócić do sytuacji sprzed lat, czyli 19-procentowego bezrobocia" - dodał.

Szczyt społeczny w sprawie kryzysu odbędzie się 25 lutego w Dębicy, bo zdaniem Lecha Kaczyńskiego to wręcz klasyczny przykład miasta zagrożonego bezrobociem.

Pytany o rządowy program działań antykryzysowych Lech Kaczyński uznał, że rząd poszedł drogą skrajnie liberalną. Niepokój prezydenta budzą zwłaszcza cięcia budżetowe. Pytany o zapowiedź interwencji na rynku walutowym Lech Kaczyński przyznał, że to dobra decyzja, ale spóźniona, bo złoty ociera się już o granicę 5 złotych za jedno euro.

>>> Rząd pomoże w przekształceniach szpitali

Prezydent nie zna jeszcze szczegółów przyjętego dziś przez rząd programu przekształcania szpitali w spółki. Jednak sądzi, że będzie podobny do zawetowanych przez niego w listopadzie ustaw zdrowotnych, mających doprowadzić do komercjalizacji służby zdrowia. Lech Kaczyński zapowiedział, że do końca wiosny przedstawi projekt własnej ustawy w sprawie przekształcania szpitali.

>>> Przeczytaj, o czym rozmawiali prezydent z premierem

Lech Kaczyński nie chciał mówić o ujawnionej przez DZIENNIK jego rozmowie z premierem Tuskiem podczas wspólnego lotu z Brukseli. "W przeciwieństwie do innych nie ujawniam treści prywatnych rozmów" - oświadczył prezydent. Powiedział jednak, że rozmowa o możliwej koalicji PO-PiS była prowadzona w tonie żartobliwym.