To, że wypowiedzi polityków PO piszą PR-owcy, ujawnił wczoraj "Wprost". DZIENNIK dotarł do dzisiejszych "OS-ów", w których klub odnosi się do tych informacji. Jest też instrukcja, jakie jest stanowisko PO w sprawie ustawy medialnej.

Reklama

>>> Rząd daje instrukcje swoim posłom

Podobnie było kilka miesięcy temu, kiedy DZIENNIK ujawnił "Przekazy dnia". Dzień później w "Przekazach" znalazła się instrukcja, jak reagować na pytania o przekazy.

p

Oto najnowsze "Oficjalne Stanowisko" Platformy Obywatelskiej.

Reklama

OS 11 marca 2009

1. Informacja w sprawie Oficjalnych Stanowisk

W dniu wczorajszym pojawiło się wiele pytań i nieścisłości wokół Oficjalnych Stanowisk, w skrócie zwanych OeS-ami. Oficjalne Stanowiska Klubu Parlamentarnego PO są jedynie nową formą komunikacji między parlamentarzystami, wprowadzoną zresztą jako odpowiedź na wielokrotnie pojawiające się prośby samych posłów i senatorów.

Biuro Prasowe zajmuje się ich dystrybucją od poniedziałku. Najczęściej zadawane pytania dotyczą procedury powstawania OeS-ów – są one przygotowywane przez posłów i senatorów KP PO. Jest to praktyka stosowana w parlamentach wielu demokratycznych państw.

Reklama

Jak podkreślaliśmy, Oficjalne Stanowiska Klubu pełnią wyłącznie rolę informacyjną. Mają stanowić źródło skondensowanych wiadomości na dany temat przygotowywane przez parlamentarzystów specjalizujących się w danej dziedzinie, w porozumieniu z Przewodniczącym Klubu.

W razie jakichkolwiek pytań, sugestii lub wątpliwości prosimy o kontakt z Biurem Prasowym KP PO.

>>> Platforma robi propagandę za pieniądze rządu

2. Ustawa medialna

Trwają intensywne konsultacje w sprawie ustawy medialnej z przedstawicielami największych klubów parlamentarnych: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany są konieczne, ponieważ media państwowe przestały pełnić funkcje publiczne.

Projekt nowej ustawy medialnej zakłada m.in. powołanie nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Składałaby się z siedmiu osób. Trzy powoływałby Sejm, dwie Senat i dwie Prezydent.

Kandydaci do KRRiTV będą rekomendowani przez stowarzyszenia twórcze i dziennikarskie.

Zlikwidujemy abonament. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa poprzez fundusz zarządzany przez KRRiTV, co pozwoli zminimalizować komercyjną stronę ich działalności.

Regionalne ośrodki radia i telewizji będą osobnymi, samodzielnie zarządzanymi spółkami.

O specjalne licencje autorskie będą mogli starać się również prywatni nadawcy. Najważniejsze będzie zapewnienie misyjnego charakteru programu – nieważne, czy przygotuje go stacja państwowa czy komercyjna.