Zawieszenie dotacji dla partii politycznych, którego chce PO, to "krok w dobrą stronę, ale połowiczny" - twierdzi Ujazdowski, jeden z liderów Polski XXI. "Oczekujemy przyjęcia, jako zasady, że partie nie będą dotowane, a także wprowadzenia zakazu - wzorem Francji - reklamy billboardowej i płatnych spotów w telewizji".

Zdaniem posła, reklama tego typu "pochłania ogromne środki pochodzące od podatników, zdewastowała polską politykę i "spowodowała, że kandydaci nie muszą zabiegać o poparcie wyborców w okręgach".

>>> Dowiedz się, jak PO chce ograniczyć dotacje dla partii politycznych

"Będzie to prawdziwy test dla PiS i PO, czy rzeczywiście chcą prawdziwej demokratyzacji wyborów" - twierdzi poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Jego ugrupowanie zgłosi poprawkę do ordynacji wyborczej.

W związku z kryzysem Platforma chce zawiesić finansowanie partii politycznych z budżetu na lata 2009-2011. Najprawdopodobniej w środę PO złoży w Sejmie krótki projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych.

>>> PiS nie chce ograniczenia dotacji

PO szła do wyborów z hasłem całkowitej likwidacji dotacji, ale pomysł ten nie spodobał się innym partiom, nawet koalicyjnemu PSL. Ludowcy mają swój własny projekt ograniczenia dotacji o jedną piątą od przyszłego roku.