Branżowy Press opisywał, że fotoreporterzy kilku gazet i agencji prasowych w ramach protestu wyszli w miniony wtorek ze spotkania prezydentów Niemiec Christiana Wulffa i Polski Bronisława Komorowskiego z młodzieżą. Kancelaria Prezydenta - według fotografów - nie udostępniła im miejsca, z którego mogliby zrobić zdjęcia obu przywódców.

Reklama

Fotoreporterzy byli też niezadowoleni, że nie wszyscy mogli wejść na kolację, którą dzień wcześniej dla prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa organizował Komorowski. Padły nawet zarzuty o faworyzowanie jednej ze stacji telewizyjnych.

Po tych wydarzeniach Kancelaria Prezydenta zdecydowała się zorganizować spotkanie z fotoreporterami. "Chcemy porozmawiać na temat oczekiwań fotoreporterów, o tym jakie są ich postulaty, jak możemy poprawić współpracę, żeby układa się ona jak najbardziej bezkolizyjnie" - powiedziała w poniedziałek PAP szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Jej zdaniem u podstaw całej sytuacji stało "gigantyczne nieporozumienie", bo fotoreporterzy mieli za złe Kancelarii, że nie zostali akredytowani na kolację Miedwiediewa i Komorowskiego. Jak zaznaczyła dyrektor Biura Prasowego wynikało to z tego, że w związku z ustaleniami z Rosjanami, na sali mogli być wówczas przedstawiciele jedynie 5 redakcji. "Trzeba było dokonać jakiegoś wyboru. Z naszego punktu widzenia najbardziej racjonalnym wyborem było zaproszenie trzech telewizji i dwóch agencji fotograficznych" - tłumaczyła.

Reklama

Odnosząc się do bojkotu przez fotoreporterów spotkania prezydentów Polski i Niemiec z młodzieżą podkreśliła, że sprawa, która rozzłościła fotografów, również wynikała z ustaleń z niemieckimi partnerami.

Według Trzaski-Wieczorek dotyczyło ono tego, że podest, który stał centralnie przed prezydentami (z tego miejsca fotografowie chcieli robić zdjęcia, ale nie zostało im to umożliwione) został ustawiony z przeznaczeniem dla kamer, które transmitowały wydarzenie "na żywo". Dodała, że fotoreporterzy, którzy w "emocjonalnym geście" opuścili spotkanie, nie zdążyli zobaczyć, że miejsce to było szczelnie wypełnione przez operatorów kamer.

Centralnie ustawiony podest stoi od miesiąca, był to pomysł nowej szefowej Biura Prasowego, która chciała usprawnić pracę fotografom i operatorom kamer. Wcześniej wydarzenia z Kancelarii Prezydenta rejestrowane były tylko i wyłącznie z miejsca z boku Sali Kolumnowej.