Napieralski chce, by odznaczeni zostali byli premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Józef Oleksy, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Leszek Miller i Marek Belka, a także negocjatorzy wejścia Polski do UE - Jan Truszczyński i pośmiertnie Jan Kułakowski.

"Prezydent powinien wykorzystać do tego właśnie ten czas prezydencji" - podkreślił szef Sojuszu na niedzielnej konferencji prasowej. Jak zaznaczył, są to liderzy, którzy ciężko pracowali, a za nimi byli też ministrowie, ambasadorowie i urzędnicy.

W liście skierowanym do Komorowskiego Napieralski zwrócił natomiast uwagę, że "droga Polski do UE nie była łatwa i wymagała wielu wyrzeczeń, niełatwych kompromisów i wspólnej realizacji priorytetów ponad politycznymi podziałami".

"Wprowadzenie Polski do UE to wielki sukces wszystkich obywateli, to również zasługa wszystkich prezydentów, premierów i negocjatorów, którzy w okresie transformacji, dostosowywania prawa i procesu akcesji sprawowali powierzony im urząd" - zaznaczył przewodniczący SLD.