Fundacja Stworzenia Pana Smolenia zajmuje się m.in. rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci poprzez hipoterapię.

"Ta fundacja podobnie jak inne tego typu boryka się z doraźnymi problemami, brakuje im wsparcia, mają problemy organizacyjne i finansowe, dlatego chcemy w tym przypadku zorganizować pomoc doraźną, jak i rozwiązania systemowe" - powiedział podczas briefingu prasowego po spotkaniu ze Smoleniem pełnomocnik premiera ds. walki z wykluczeniem społecznym Bartosz Arłukowicz.

Zaapelował do ludzi dobrej woli o pomoc materialną dla fundacji Smolenia. "Potrzebne są: siano dla koni, słoma, ale także praca wolontariuszy, o którą apelujemy" - powiedział Arłukowicz.

Minister zapowiedział budowę systemu, który będzie wspierał fundacje, np. poprzez informowanie o dostępnych środkach, które można pozyskać na działalność oraz poprzez pomoc w pisaniu wniosków w sprawie dofinansowania. Według Arłukowicza wokół takich fundacji należy rozbudowywać system stałego wolontariatu.

"Trzeba też zmienić ustawę o zbiórkach publicznych z 1933 roku, tak aby część środków ze zbiórek mogła być przekazywana nie tylko na działalność statutową, ale także na działania administracyjne takich fundacji" - powiedział Arłukowicz.

Były artysta kabaretowy Bohdan Smoleń skarżył się też na to, że 1 proc. z darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego jest wypłacany dopiero w lipcu, mimo że środki spływają do budżetu znacznie wcześniej.

"Tej sprawie też musimy się przyjrzeć" - zadeklarował Arłukowicz.

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia prowadzi przede wszystkim zajęcia hipoterapeutyczne dla chorych, upośledzonych lub niepełnosprawnych dzieci oraz osób dorosłych. Fundacja od kilku lat, od czasu przejścia Smolenia na emeryturę, boryka się z problemami organizacyjnymi i finansowymi.

64-letni Bohdan Smoleń jest założycielem krakowskiego kabaretu Pod Budą, a także współtwórcą poznańskiego kabaretu Tey. Od 2004 roku mieszka w Baranówku pod Mosiną.