Sejmowa komisja ds. zmian konstytucji poparła w czwartek jednomyślnie prezydencki projekt nowelizacji konstytucji dotyczący relacji Polski z UE.

"Chciałem podziękować wszystkim środowiskom politycznym, które zechciały przyczynić się do zawarcia kompromisu na poziomie komisji nadzwyczajnej w sprawie m.in. prezydenckiego projektu zmian w konstytucji" - powiedział Komorowski na wtorkowej konferencji prasowej. Jak przypomniał, jest to rozdział związany z członkostwem Polski w UE i wejście w życie Traktatu Lizbońskiego.

Prezydent szczególnie dziękował szefowi komisji nadzwyczajnej Jarosławowi Gowinowi (PO), który "wykazał się umiejętnością szukania tego, co łączy, a nie dzieli", a także prezydium komisji i jej członkom "za umiejętność współpracy". Komorowski wyraził także wdzięczność dla byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego - Jerzemu Stępniowi, Andrzejowi Zollowi i Bohdanowi Zdziennickiemu - którzy poparli jego projekt zmian w ustawie zasadniczej.

"Ten kompromis jest wartością samą w sobie" - ocenił Komorowski, w szczególności - jak podkreślił - "w obliczu zbliżającej się kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi".