Komorowski gromi za "awanturników z zagranicy" w Warszawie

2011-11-11 22:53 | Aktualizacja: 23:38

To była niespodziewana konferencja prasowa prezydenta. Bronisław Komorowski zmienił plany i zamiast spędzić z żoną wieczór w filharmonii, rozmawiał z szefem stołecznej policji, a wieczorem spotkał się z dziennikarzami. Na temat zamieszek w dniu Święta Niepodległości padły mocne słowa.

reklama


Prezydent Bronisław Komorowski zlecił w piątek prawnikom prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu "hańbiących zachowań" podczas obchodów Święta Niepodległości.

Wieczorem na konferencji prasowej na dziedzińcu Belwederu, prezydent powiedział, że po analizie systemu prawnego dotyczącego organizowania i przeprowadzania demonstracji, doszedł do wniosku, że jest on dobry, "aczkolwiek trudny do egzekwowania". Zdaniem Komorowskiego w tym zakresie muszą być podejmowane "dosyć zdecydowane i surowe decyzje".

Prezydent powiedział, że dostrzega dwa obszary, w których można szukać rozwiązań z jednej strony ułatwiających skuteczne działania policji, a z drugiej - przenoszących w dużej mierze odpowiedzialność na organizatorów wydarzeń.

"Zleciłem odpowiednie prace prawnikom i sądzę, że jest możliwe znalezienie zapisów, które by nowelizowały dotychczasową ustawę bez konieczności zmiany konstytucji, co jest w tym wypadku istotne, w taki sposób, aby w większym stopniu odpowiedzialność za szkody i zniszczenia w miejscach i czasie objętych zgodą na przeprowadzenie demonstracji jednak obciążała organizatorów" - tłumaczył Komorowski. Zgodnie z art. 57 konstytucji każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich; ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

Prezydent powiedział też, że chciałby, aby pojawił się zapis, który ułatwi policji rozpoznanie osób zakrywających twarze - jak mówił - "dzisiaj często występujących w maskach albo z jakimś kamuflażem na twarzy uniemożliwiającym albo utrudniającym identyfikację". "W moim przekonaniu to leży w interesie także organizatorów manifestacji, aby było jasne, kto jest sprawcą naruszeń prawa i stwarza zagrożenie dla mieszkańców (...), stwarza także źródło wstydu dla nas wszystkich z tytułu tak hańbiących zachowań w dniu Święta Niepodległości" - podkreślił Komorowski.

Wyraził też "ogromny niepokój", że "ktoś mógł wpaść na pomysł, aby do Polski zapraszać spoza granic naszego kraju ludzi, którzy wyraźnie nie są zainteresowani świętowaniem polskiej niepodległości, a urządzaniem na polskich ulicach burd i awantur". "To po prostu jest narodowy polski wstyd" - zaznaczył prezydent.reklama
PAP Źródło: PAP
12następna »
Wypowiedzi: 254
1 2 3 4 ... 26 starsze
 • ~Tadeusz2011-11-13 19:26

  Wreszcie Pan ująłęś się za naszą Ojczyzną i wartościami, dziekuję.

 • ~Matylda i inni2011-11-13 19:21

  Panie bulu prezydencie my Polacy wiemy,że to była prowokacja.Na to są dowody widać na filmach jak policja bije bezbronnych ludzi za to,że niosą polską flagę.Dość mamy kłamstw w takim stylu,że np skąd się wzięły bojówki niemieckie,albo wstyd ,że je ktoś zaprosił .Otumanić się nie damy!!!

 • ~Polak2011-11-13 18:36

  Panie Prezydencie dziękuje i mam nadzieje ze winni zostaną przez pana ukarani!

 • ~kał2011-11-13 16:02

  wstyd to twoje wąsy

 • ~mamwaswdupie2011-11-13 15:02

  po prostu wpadli pokazać leniwym polakom, którzy pomimo zarobków kilkakrotnie niższych siedzą cicho, jak się robi rozpierduche, czy oni są antyfaszyści, czy faszyści jest sprawą drugorzędna, koniec liberałów w Europie jest bliski, chyba że wywołają oni wojnę jak już wielokrotnie bywało

 • ~Michaliszym2011-11-13 14:19

  Panie prezydencie,jeżeli faktyucznie jest Pan za rrozliczeniem tych,którzy zaprosili,niemieckich bojówkarzy,to niech Pan konsekwentnie doprowadzi dtego aby ci (o ktorzch rzekomo Pan nie wie) winowajcy stanęli przrd wymiarem sprawiedliwości.Teraz jeżeli ani Pan ani premier tego nie dopilnujecie,to będzie to
  dowod na to,że kryjecie winnych w tym względzie.Przecież oni tym razem sa
  widoczni jak na dłoni.

 • ~nemo2011-11-13 13:24

  polacy w swojej upierdliwosci kiedys zabija sie wlasnym ******

 • ~widz2011-11-13 12:32

  Panie Komorowski - prezydencie - za co odznaczył pan abiskupa Gocłowskiego - za afery,korupcję, kłamstwa - ??? czy pan się z nim utożsamia ??? lepiej poduczyć się w gramatyce !!!

 • ~rudyyy2011-11-13 11:38

  Czuję się członkiem tego narodu i nie rozumiem, dlaczego pan prezydent próbuje podpiąć mnie pod ludzi, którzy zaprosili Niemców, czyli lewackie bojówki, które sprowokowały kiboli (którzy też oczywiście powinni zostać ukarani), a także biegały po Warszawie i biły Polaków za flagę (widać to np. na filmie na youtube, na kanale Nowego Ekranu).

 • ~Sławek2011-11-13 11:23

  Nie narodowy polski wstyd, tylko wstyd gejowskiej chuliganerii i zdechłokociej tzw lewicy, coraz bardziej bezczelnych wrogów Polski.

1 2 3 4 ... 26 starsze

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV