Komorowski gromi za "awanturników z zagranicy" w Warszawie

| Aktualizacja:
X

To była niespodziewana konferencja prasowa prezydenta. Bronisław Komorowski zmienił plany i zamiast spędzić z żoną wieczór w filharmonii, rozmawiał z szefem stołecznej policji, a wieczorem spotkał się z dziennikarzami. Na temat zamieszek w dniu Święta Niepodległości padły mocne słowa.

Prezydent Bronisław Komorowski zlecił w piątek prawnikom prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu "hańbiących zachowań" podczas obchodów Święta Niepodległości.

Wieczorem na konferencji prasowej na dziedzińcu Belwederu, prezydent powiedział, że po analizie systemu prawnego dotyczącego organizowania i przeprowadzania demonstracji, doszedł do wniosku, że jest on dobry, "aczkolwiek trudny do egzekwowania". Zdaniem Komorowskiego w tym zakresie muszą być podejmowane "dosyć zdecydowane i surowe decyzje".

Prezydent powiedział, że dostrzega dwa obszary, w których można szukać rozwiązań z jednej strony ułatwiających skuteczne działania policji, a z drugiej - przenoszących w dużej mierze odpowiedzialność na organizatorów wydarzeń.

"Zleciłem odpowiednie prace prawnikom i sądzę, że jest możliwe znalezienie zapisów, które by nowelizowały dotychczasową ustawę bez konieczności zmiany konstytucji, co jest w tym wypadku istotne, w taki sposób, aby w większym stopniu odpowiedzialność za szkody i zniszczenia w miejscach i czasie objętych zgodą na przeprowadzenie demonstracji jednak obciążała organizatorów" - tłumaczył Komorowski. Zgodnie z art. 57 konstytucji każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich; ograniczenie tej wolności może określać ustawa.

Prezydent powiedział też, że chciałby, aby pojawił się zapis, który ułatwi policji rozpoznanie osób zakrywających twarze - jak mówił - "dzisiaj często występujących w maskach albo z jakimś kamuflażem na twarzy uniemożliwiającym albo utrudniającym identyfikację". "W moim przekonaniu to leży w interesie także organizatorów manifestacji, aby było jasne, kto jest sprawcą naruszeń prawa i stwarza zagrożenie dla mieszkańców (...), stwarza także źródło wstydu dla nas wszystkich z tytułu tak hańbiących zachowań w dniu Święta Niepodległości" - podkreślił Komorowski.

Wyraził też "ogromny niepokój", że "ktoś mógł wpaść na pomysł, aby do Polski zapraszać spoza granic naszego kraju ludzi, którzy wyraźnie nie są zainteresowani świętowaniem polskiej niepodległości, a urządzaniem na polskich ulicach burd i awantur". "To po prostu jest narodowy polski wstyd" - zaznaczył prezydent.


Jak podała policja, wśród około 200 zatrzymanych w związku z piątkowym demonstracjami na ulicach Warszawy są osoby, które przyjechały z Niemiec. Kilka dni przed demonstracjami media podawały, że do stolicy przyjadą przedstawiciele niemieckich organizacji antyfaszystowskich. Natomiast wśród uczestników "Marszu Niepodległości" były też osoby z flagami Rosji, Słowacji, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry.

Prezydent podziękował rodakom, którzy chcieli obchodzić dzień polskiej niepodległości w sposób radosny i godny. Jednocześnie - nawiązując do wydarzeń podczas "Marszu Niepodległości" - Komorowski wyraził "ogromny żal i ból", że doszło do "zjawisk, które stoją w jaskrawej sprzeczności ze świętowaniem".

Podziękował również służbom porządkowym. Powiedział też, że rozmawiał z komendantem stołecznym policji nadinspektorem Adamem Mularzem. "Wiem, że obrażenia policjantów nie są groźne, ale są faktem niesłychanie bolesnym" - podkreślił Komorowski.

Prócz starć narodowców uczestniczących w "Marszu Niepodległości" z policją na pl. Konstytucji i pl. Na Rozdrożu, w stolicy doszło też do bójki przedstawicieli organizacji lewicowych z grupą narodowców na Nowym Świecie. Policja zaczęła rozdzielać obie strony; doszło wtedy do ataku na funkcjonariuszy. Przedstawiciele organizacji lewicowych, niektórzy w kapturach, zabarykadowali się w kawiarni. Po kilku godzinach zostali wyprowadzeni przez policjantów do furgonetek.

Udostępnij na Facebooku
  • ~Patriota
   2011-11-12 08:29
   na calym swiecie Dzien Niepodleglosci jest bardzo waznym i szanowanym powszechnie swietem narodowym,tylko nie w PO-lsce,moze dlatego,ze Polska tak naprawde nie jest niepodlegla! Niemcy,Francuzi i Anglicy okupuja nasz kraj wysysajac z niego kazdy grosz,kazda madra glowe,Polska bedzie krajem tranzytowym miedzy Rosja a zachodnimi krajami Europy. A polacy? Dalej beda emigrowac zarobkowo szukajac leszpego zycia !
  • ~özöl
   2011-11-12 08:34
   Co chcecie od Komorowskiego? Polska spod znaku PIS i łysych dresiarzy to polska wydupczona z mózgów. Na pola buraki zbierać a nie komentarze pisać.
  • ~CENZOREK
   2011-11-12 08:26
   DZIĘKI ZA CENZURĘ IMTERNETOWĄ!!!
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.