Głównym zadaniem szefa MON Tomasza Siemoniaka jest racjonalizacja wydatków w armii - poinformował w piątek premier Donald Tusk po spotkaniu z ministrem obrony narodowej. Szef rządu zapowiedział m.in. redukcję liczby wojskowych kapelanów. Spotkanie premiera z szefem MON było kolejnym z cyklu spotkań zorganizowanych w ramach przeglądu resortów na 100 dni rządu.

Premier powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że racjonalizacja wydatków będzie wiązała się między innymi z radykalnym zmniejszeniem liczby kapelanów wszystkich wyznań w wojsku.

W ostatnich latach ilość kapelanów pracujących w ordynariatach polowych systematycznie rosła, mimo że liczba żołnierzy malała - zaznaczył Tusk. Dodał, że wydatki na kapelanów w armii powinny być mniejsze. Minister zobowiązał się, że z tych setek kapelanów w wojsku redukcja będzie dotyczyła połowy zatrudnionych - powiedział premier.

Inną kwestią związaną z racjonalizacją wydatków jest zamknięcie - jak powiedział premier - kosztownego i bezsensownego projektu budowy korwety "Gawron". Minister poinformował mnie, że mimo oporów w różnych miejscach, np. w Marynarce Wojennej (...) utrzymywanie tego projektu (...) nie ma żadnego sensu - zaznaczył Tusk. Dodał, że także potrzeby militarne nie wskazują w żadnym wypadku na potrzebę budowy i użytkowania dużych jednostek w Marynarce Wojennej.

W budżecie na 2012 r. nie uwzględniono środków na trwającą od 2001 r. budowę wielozadaniowej korwety typu Gawron. Miał to być pierwszy okręt z serii liczącej kilka jednostek. Do tej pory prace kosztowały MON ponad 400 mln zł; aby je ukończyć, trzeba jeszcze - według resortu - sporo ponad 1 mld zł. Budująca Gawrona Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni jest w stanie upadłości.