Kaczyński: Kościół w Polsce jest instytucją narodową

2012-02-25 18:48 | Aktualizacja: 19:21

W Polsce kończy się czas wprowadzania w błąd - mówił w Lublinie lider PiS Jarosław Kaczyński. Jak wyjaśnił na spotkaniu z mieszkańcami tego miasta, chodzi o czas, w którym Polakom "zła, niekompetentna władza, która służy mniejszości" wmówiła, że jest dobrze.

reklama


Kaczyński podkreślił, że obecna władza na zimno przywróciła wszystko co złe, co zostało zakwestionowane w czasie rządów PiS i wmówiła Polakom, że Polska właśnie jej potrzebuje. Polska takiej władzy, nie potrzebuje. Polska potrzebuje zupełnie innej władzy, przede wszystkim władzy uczciwej, rzetelnej, pracowitej, która myśli w kategoriach interesu wspólnego, która chce ludzi, społeczeństwo, naród traktować sprawiedliwie - stwierdził prezes PiS.

Jak dodał, władza której Polska potrzebuje, jeśli będzie już musiała zabierać - bo narobiono takich długów - to będzie zabierać tym, którzy mają dużo, a nie tym, którzy mają mało lub średnio, nie będzie sięgała do płytkich kieszeni, tylko głębokich.

W ocenie Kaczyńskiego, obecne rządy ludzi szczególnie źle przygotowanych musiały prowadzić do wielkiego zadłużenia, a dziś nadszedł czas spłaty długów i w tym celu sięgnięto do płytkich kieszeni.

Lider PiS dodał, że rezygnacja obecnie z inwestycji, ograniczanie nakładów na służbę zdrowia czy możliwości finansowych samorządów, to właśnie efekt spłacania tych długów. Jak dodał, powodem tych działań na pewno nie jest kryzys finansowy na świecie, bo na ten - jak podkreślił - polska gospodarka jest wyjątkowo odporna.

"Kościół w Polsce instytucją narodową"

Kościół w Polsce jest instytucją narodową, depozytariuszem wartości i uderzenie w Kościół jest skandaliczne i szkodzące naszemu krajowi - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Lublina.

Odniósł się ten sposób do rządowych planów likwidacji Funduszu Kościelnego. Jego zdaniem rządowi chodzi o przypodobanie się pewnej części społeczeństwa. W tym kierunku uderzono licząc na to, że w Polsce jest takie stare przeświadczenie "kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie", ale to z dzisiejszymi realiami nie ma nic wspólnego - powiedział Kaczyński.

Kaczyński podkreślił, że Kościół jest instytucją niezależną, potężną, docierającą wszędzie. No i chodzi o to, żeby przypadkiem nie stał się nadto krytyczny. No to mu się zabiera. Mówi się nie będziecie mieli ubezpieczeń. Księża też są ludźmi, jak wszyscy inni, muszą mieć jakiś poziom bezpieczeństwa socjalnego - podkreślił.

Według Kaczyńskiego uderzenie w Kościół to jest uderzenie nie tylko w instytucję religijną ale też w instytucje narodową. W Polsce, aczkolwiek sprawa z punktu widzenia teologicznego może być sporna, ale w Polsce Kościół jest także instytucją narodową i to taką instytucją, która w gruncie rzeczy nie ma żadnego konkurenta - powiedział.

Według Kaczyńskiego nawet człowiek niewierzący musi przyznać, że w Polsce Kościół jest depozytariuszem tych wartości, które znają wszyscy, czy prawie wszyscy w Polsce.

Nie ma takiej alternatywy: Kościół albo jakiś inny system wartości. Jest alternatywa: Kościół i jego nauczanie albo nihilizm, albo "NIE" Urbana, albo "Fakty i mity" - mówił.

Dlatego - jak tłumaczył - uderzenie w Kościół jest tak skandaliczne i bardzo szkodzące naszemu krajowi.reklama
PAP Źródło: PAP
Wypowiedzi: 293
1 2 3 4 ... 30 starsze
 • ~ela2012-03-07 10:33

  KOSCIOL W Polsce to mafia ktora wypija z nas krew kosciol jest obcym panstwem panstwem Watykanskim idzcie skubac benedykta pijafki klamczynski teraz wychodzi twoj katollicyzm ty jestes poprosty faryzeuszem kolejna wpadka zlosliwy draniu

 • ~ala2012-03-07 09:36

  nie bedziemy oplacac katabasow kazdy polak jak dostaje pensje to panstwo zabiera 48% ksiza zarabija duzo wkoncu trzeba to przerwac zobaczcie jak oni wygladaja czrne pijawki do roboty a nie okradac podatnikow ktorzy nie wiedza jak zyc TO SIE MUSI SKONCZYC BRAWO PANIE BONI do robty lenie JAK ZYC PANIE MICHALIK w dupie wam niczego nie brakujei

 • ~VVV2012-03-06 22:29

  @piotrek.Nie koniec . Nie ty o tym decydujesz.

 • ~Piotrek2012-03-06 18:12

  Nie mam zamiaru utrzymywać spasionych pasibrzuchów,zrobić tak jak w Niemczech i koniec dyskusji .

 • ~Legalista2012-03-06 18:01

  Może przestańmy wyczyniać retoryczne ewokwenty a ogłośmy oficjalnie i zatwierdzmy przez Sejm, że Polska jest KRAJEM WYZNANIOWYM pod całościową juryzdykcją KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO ze zwierzchnikiem rezydyjącym w Watykanie. Będzie wszystko bardziej zrozumiałe i nie trzeba będzie stosować pokrętnych wyjaśnień na pograniczu kłamstw.

 • ~BDB2012-02-27 22:57

  Brawo Jarosław!

 • ~EWA2012-02-27 22:56

  @MM ty debil jesteś Zakompleksiony garkotłuk.

 • ~XYZ2012-02-27 22:46

  NIE BEDZIEMY ZYWIC KATABASOW WIEPRZOW FUL WYPAS DO ROBOTY LENIE SMIERDZACE //WSTYD ZASLONCIE SWOJE LUSTRA CZYTAJ GOGLE/// JAREK POGONIMY TA PISOWSKA BOLSZWIE TADZIA TEZ POGONIMY NO I GU...NO SIE ROZLALO ROZKAZ-ZA KAZDA CENE MUSICIE WYLADOWAC A JAK NIE TO NAS ZABIJA TWOJ KONIEC JUZ JEST BLISKI NO I WYLADOWALI PO SMIERC ZA NIEDLUGOBEDZIESZ TYCI TYCI KONIEC TWOJEJ KARIERY ZNISZYMYCIE PPAKUJ WALIZKE ADIO -JARO

 • ~BOS MAN2012-02-27 21:25

  Kaczce całkiem odwaliła palma ,chciałby by RP nazywała RPKatolicka !

 • ~marcelek2012-02-27 19:57

  Kościół w Polsce jest obcym państwem, a jego urzędnicy nic nie mają współnego z tzw. dobrem narodowym.

1 2 3 4 ... 30 starsze

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV