Prezydent Komorowski oficjalnie zaprosił, a prezydent Gauck zaproszenie przyjął i zadeklarował, że pierwsza wizyta, w którą uda się zagranicę, będzie podróżą do Polski - powiedział Sokołowski. Dodał, że prezydent Komorowski wyraził nadzieję, że rychła wizyta w Warszawie będzie okazją do dyskusji na temat aksjologicznego wymiaru procesu integracji europejskiej.

Według Sokołowskiego prezydenci zadeklarowali "we wstępnej rozmowie chęć utrzymania prezydenckiego patronatu nad polsko-niemiecką wymianą młodzieży". Nowy prezydent Niemiec mówił w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że z pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną chciałby pojechać do Polski. Jeśli mógłbym kierować się sercem, to z pierwszą wizytą pojadę do Polski. Trwają rozmowy na ten temat - powiedział Gauck w rozmowie z telewizją informacyjną n-tv.

Według źródeł dyplomatycznych w Berlinie do wizyty mogłoby dojść już 26-27 marca. Gauck zostanie zaprzysiężony na urząd głowy państwa w najbliższy piątek, 23 marca. Wielokrotnie zapewniał, że Polska jest "bliska jego sercu". Polska była celem pierwszej zagranicznej wizyty także dla byłego prezydenta Niemiec Horsta Koehlera w 2009 roku. Poprzedni prezydent Christian Wulff odwiedził tuż po objęciu urzędu w 2010 roku Brukselę, Paryż oraz Warszawę.