Polityka transakcyjna i polityka wybierania bakalii z ciasta się skończyła. Nie jest to polityka stawiania ultimatum, ale to czas, gdy wszyscy wiemy, że tę reformę trzeba zrobić. Musimy zadbać o godne emerytury. Rządzenie to nie jest wyłącznie przyjemność - ocenił minister. - Przyszedł czas, by tę reformę wziąć na klatę, i tego ciężaru nie może brać na klatę wyłącznie PO - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24, minister transportu, Sławomir Nowak. Jego zdaniem, jeśli PSL nie zgodzi się na współpracę, to PO musi szukać innych rozwiązań.

Jeśli Palikot chce rozmawiać i widzi możliwość poparcia tej reformy, to trzeba to zrobić. Biorę jego deklaracje na poważnie. W polityce warto jest rozmawiać ze wszystkimi, nie należy zamykać drzwi przed nikim, kto chce rozmawiać - mówi Nowak. Minister nie wyklucza, że to, co się wczoraj stało, to koniec koalicji rządowej. Wierzy jednak, że z ludowcami da się dogadać. Jeśli jednak zagłosują przeciw pomysłom rządu, to o dalszej współpracy mowy być nie może.

Nowak ostrzega, że zamieszanie może skończyć się przedterminowymi wyborami, gdy nie uda się utrzymać koalicji i zdobyć sojuszników do poparcia reformy.