Zarząd krajowy PO upoważnił w środę premiera Donalda Tuska do rozmów z klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej, jednocześnie PO zamierza nadal przekonywać PSL do podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. W poniedziałek odbyło się spotkanie koalicyjne PO-PSL ws. reformy emerytalnej.

Rostowski, odnosząc się w TOK FM do tego spotkania ocenił, że podczas negocjacji było mało konkretów, padały różne luźne pomysły, czasami nowe, bardzo niedookreślone.

Była prośba ze strony liderów obu partii, aby policzyć te pomysły niektóre PSL, niektóre nasze, żeby to zrobił i pan minister Kosiniak-Kamysz, i ja - powiedział minister finansów. Jak ocenił, to dobry sposób, by minister (...) finansów i pracy wspólnie liczyli skutki niektórych pomysłów.

Minister przekonywał, że sposobem na wyższe emerytury jest przedłużenie wieku emerytalnego. Dlatego warto to zrobić właśnie, aby emerytury nie były niskie - powiedział.

Odnosząc się do pomysłu PO ws. tzw. częściowych emerytur Rostowski wyjaśnił, że chodzi o to, by osoba, która przejdzie na taką emeryturę, mogła nadal pracować na część etatu.

Na taką emeryturę - zaznaczył - mogłyby przechodzić kobiety po 62. lub 63. roku życia, mężczyźni - po 65. Minister podkreślił, że taki pomysł powstał m.in. w wyniku konsultacji społecznych. Przyznał, że we wstępnej wersji zakładano, że taka częściowa emerytura miałaby wynieść 1/3 uzbieranych składek, czyli około 425 zł.

Nie chodzi o to, że ma się przejść na taką emeryturę, chodzi o to, by osoba mogła przejść na pół etatu albo 3/4 (...), pracować mniej, bo ma mniej sił i dostawać tę częściową emeryturę, czy to na poziomie 1/3 (składek uzbieranych-PAP) - tutaj mówimy o najmniej zarabiających osobach, albo na poziomie trochę nawet wyższym - wyjaśnił.

Dopytywany, dlaczego nie udało się porozumieć z PSL, odparł: mimo że rozmowy wyglądały obiecująco (...), (wyglądało) że jesteśmy bardzo blisko dogadania się, potem się okazało, że jednak tej woli na tamtym etapie nie było.

Rostowski ocenił jednak, że dyskusja ostatnich kilku dni nieco doprecyzowała pomysły PSL. Jak powiedział, wydają się one znacznie bardziej precyzyjne niż były w poniedziałek wieczór, ale będziemy musieli zobaczyć.

Minister nie chciał powiedzieć, która z propozycji PSL - jego zdaniem - jest do przyjęcia. Wpierw musimy mieć dość precyzyjne propozycje PSL (...), negocjacje z natury rzeczy powinny być relatywnie dyskretnie prowadzone, więc ja nie chcę publicznie mówić co jest do przyjęcia, co nie jest.

PSL nie godzi się na rządową propozycję podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Ludowcy chcą m.in. podwyższenia wieku emerytalnego o dwa lata do 2020 r. - dla kobiet do 62. roku życia, a mężczyzn do 67. oraz emerytur częściowych i dopłat do kapitału emerytalnego dla matek.

Minister ocenił w czwartek, że pożyteczny wydaje się pomysł PO ws. częściowych emerytur. Do dyskusji są dokładne warunki - dodał.

Pozytywnie ocenił też pomysł jakiejś pomocy w formie składek za okres urlopu wychowawczego dla tych grup, które nie są tym mechanizmem objęte.

Teraz szukamy politycznej większości dla rozwiązania (ws. emerytur-PAP), które jest odpowiedzialne (...) - oświadczył. Rostowski uważa, że PSL w pełni akceptuje tzw. czystą propozycję PO ws. reformy emerytalnej, jeśli chodzi jej o skutki do 2020 roku.

To, co nas różni do PSL, to jest tylko i wyłącznie to, co ma się stać po 2020 roku - powiedział. Pytanie, jaka propozycja na lata 2020-40 jest lepsza - bardzo stopniowe zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet czy zostawienie tego innym, by inni się martwili - powiedział.

Pytany, czy jest pewien, że znajdzie się jakieś rozwiązanie ws. emerytur w ramach koalicji PO-PSL, minister odparł: w tej chwili najważniejsza jest reforma (emerytalna-PAP) (...), w ogóle reformy - a ta jest najważniejsza z reform - są najważniejsze.

Jak dodał, bardzo się cieszy, że są partie gotowe poprzeć reformę emerytalną i są partie - np. PiS - które są gotowe poprzeć reformę deregulacyjną. "Rządzi się po coś, aby Polska była bogatsza, silniejsza, bezpieczniejsza, a także bardziej sprawiedliwa" - oświadczył Rostowski.