Premier Donald Tusk spotkał się z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Liderzy obu partii mieli rozmawiać między innymi o tak zwanych emeryturach częściowych. Ale zdaniem wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka nie rozmawiali. Nie wiadomo, kiedy spotkanie w tej sprawie się odbędzie.

Według źródeł rządowych, na emeryturę częściową miałyby przechodzić kobiety w wieku 62 lub 63 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat, na co jest wstępna zgoda zarówno PO, jak i PSL. Głównym spór pomiędzy koalicjantami dotyczy wysokości emerytur częściowych. Wyliczenia mają dotyczyć dwóch wariantów - 30 proc. i 50 proc. emerytury końcowej - poinformowali politycy z kierownictwa PO.

O godz. 15 rozpoczyna się posiedzenie Komisji Trójstronnej, w której ma wziąć udział premier Donald Tusk. Jak poinformował dziennikarzy szef klubu PO Rafał Grupiński, premier przedstawi efekty konsultacji społecznych, w tym koncepcję emerytur częściowych.

Podstawowe założenie, czyli wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia, się nie zmienia. Natomiast rozważamy warianty kompromisowe, jeśli chodzi o te ostatnie lata pracy przed przejściem na emeryturę, ale chcemy to tak zbudować, żeby nie spowodować, iż emerytura końcowa będzie niska - zaznaczył Grupiński.

Wobec braku porozumienia z koalicjantem, zarząd PO upoważnił w środę premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej.