Współpraca z Prawicą Rzeczypospolitej Marka Jurka zakłada wspólne listy wyborcze, choć odrębne kluby w Sejmie - ogłosił Jarosław Kaczyński.

Postanowiliśmy się porozumieć. Porozumienie przewiduje współpracę wyborczą, wspólną listę, choć odrębne kluby, przy założeniu ścisłej współpracy - stwierdził Kaczyński na wspólnej konferencji z Jurkiem.

Jak podkreślił, oba ugrupowania doszły do wniosku, że ich współpraca to jedyne wyjście dla polskiej prawicy i dla Polski. Razem będziemy iść do zwycięstwa i do tego czego Polska potrzebuje - zmian - dodał prezes PiS.

Prawica Rzeczypospolitej będzie dalej kontynuować swoja pracę na rzecz cywilizacji życia, praw rodziny, silnej pozycji Polski w Europie - podkreślił Marek Jurek.

Zagwarantujemy obecność konserwatyzmu w polskiej polityce - dodał.

Współpraca oznacza poparcie dla ewentualnej kandydatury Kaczyńskiego w przyszłych wyborach prezydenckich - zadeklarował szef Prawicy Rzeczpospolitej. Oczywiście, jeśli pan premier zdecyduje się kandydować - dodał.

Marek Jurek jeszcze kilka lat temu był prominentnym politykiem Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 roku zasiadł nawet w fotelu marszałka Sejmu. Drogi Jurka i Kaczyńskiego rozeszły się w kwietniu 2007 roku, gdy Sejm (również głosami posłów prawicy) odrzucił projekt zmian konstytucji zakładający zapis o ochronie życia poczętego. Marek Jurek na znak protestu wystąpił wówczas z PiS, rezygnując również z funkcji marszałka Sejmu.

Jeszcze w kwietniu 2007 roku Marek Jurek ogłosił zawiązanie nowej partii - Prawicy Rzeczpospolitej.