Planujemy rozpoczęcie realizacji tego pomnika mniej więcej od początku maja. Chcemy, aby był skończony, zamontowany i gotowy do odsłonięcia na 10 kwietnia przyszłego roku i żeby to odsłonięcie oczywiście odbywało się w formie niezwykle uroczystej. Takie jest założenie, aby na kolejną rocznicę nastąpiło odsłonięcie tego pomnika - powiedział Zdrojewski na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Minister przedstawił także projekt zwycięskiego pomnika, który będzie miał postać czarnego muru żałobnego usytuowanego w pobliżu miejsca katastrofy. Dziś w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku ogłoszono wyniki konkursu na pomnik w Smoleńsku. Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na pomnik upamiętniający katastrofę z 10 kwietnia 2010 r. otrzymał zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek.

Minister kultury 10 kwietnia będzie przewodniczyć polskiej delegacji rządowej do Smoleńska i Katynia. Delegacja uczci pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na cmentarzu katyńskim. Na uroczystości - jak poinformował Zdrojewski - zostały zaproszone rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, a także delegacja z Federacji Rodzin Katyńskich. Ze strony rosyjskiej w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Aleksandr Awdiejew.

Funkcję przewodniczenia delegacji powierzył Zdrojewskiemu premier Donald Tusk. Minister kultury symbolicznie wskaże lokalizację pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy. Konkurs na pomnik w Smoleńsku ogłosili w ubiegłym roku prezydenci Polski i Rosji. Zgłoszono do niego ponad 90 prac pochodzących m.in. z Polski, Rosji, Łotwy, Stanów Zjednoczonych.