W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w maju zaufanie do Komorowskiego spadło o jeden punkt proc. (z 69 do 68 proc.), do szefa MSZ wzrosło o dwa punkty proc. (z 47 do 49 proc.).

Reklama

Sondaż pokazuje, że Polacy deklarują też zaufanie do Ryszarda Kalisza (SLD) (47 proc., spadek o dwa punkty proc. w porównaniu z majem), szefa PSL, wicepremiera Waldemara Pawlaka (45 proc., bez zmian), premiera Donalda Tuska (42 proc., wzrost o 6 punktów proc.), szefa SLD Leszka Millera (38 proc., bez zmian), minister sportu Joanny Muchy (37 proc., wzrost o 7 punktów proc.) oraz wiceszefa PO Grzegorza Schetyny (35 proc, wzrost o 3 punkty proc.).

Według sondażu CBOS, przekazanego w środę PAP, z zaufaniem blisko co trzeciego respondenta spotykają się: prezes PiS Jarosław Kaczyński (32 proc., wzrost o 5 punktów proc.), marszałek Sejmu Ewa Kopacz (31 proc., spadek o 1 punkt proc.) oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (31 proc., spadek o 1 punkt proc,). CBOS zaznacza jednak, że ci politycy mają liczne grono krytyków, odnoszących się do ich poczynań z nieufnością.

Autorzy badania zwracają uwagę, że w czerwcowym sondażu na czele polityków budzących największą nieufność Polaków po raz pierwszy znalazł się Palikot (55 proc., wzrost o 7 punktów proc.), a drugie miejsce zajął dotychczasowy lider negatywnego rankingu J.Kaczyński (49 proc).

Reklama

Do polityków najczęściej spotykających się z nieufnością badanych należą ponadto: Antoni Macierewicz (40 proc.), Donald Tusk (39 proc.), Ewa Kopacz (38 proc.) oraz Zbigniew Ziobro (36 proc.).

Ośrodek ocenia, że czerwcowy sondaż przyniósł kilka istotnych zmian w notowaniach polityków. Według CBOS "ogłoszony" już w mediach organizacyjny sukces Euro 2012 znalazł odzwierciedlenie w poprawie wizerunku Tuska (wzrost zaufania o 6 punktów i spadek nieufności o 8) oraz tych ministrów, na których w głównej mierze spoczywała odpowiedzialność za przygotowania do Euro: Muchy (7-punktowy wzrost zaufania) oraz ministra transportu Sławomira Nowaka (4-punktowy wzrost zaufania z 16 do 20 proc.).

CBOS zauważa, że w ciągu ostatniego miesiąca w odbiorze społecznym zyskali także politycy PiS - Kaczyński (wzrost zaufania o 5 punktów i spadek nieufności o 3 punkty) oraz Macierewicz (wzrost zaufania o 3 punkty i spadek nieufności o 4 punkty).

Reklama

Ośrodek podaje też, że zdecydowanie pogorszyły się notowania Palikota. W ocenie CBOS, zapewne popularności nie przysporzył politykowi ostentacyjny akt apostazji ogłoszony w miejscu ważnym dla wielu Polaków, pod papieskim oknem na Franciszkańskiej w Krakowie. Jak dodał CBOS, wydaje się, że coraz mniej osób przekonuje kojarzący się raczej z kampanią wyborczą niż z typową pracą parlamentarzysty styl uprawiania polityki przez Palikota.

CBOS informuje, że w czerwcowym badaniu umieszczono także po raz pierwszy nazwisko przewodniczącego NSZZ "Solidarność". Ośrodek zauważa, że choć Piotr Duda od ponad półtora roku pełni funkcję szefa związku, a w ostatnim okresie był bardzo aktywny medialnie za sprawą organizowanych przez "Solidarność" protestów przeciw podniesieniu wieku emerytalnego, większość badanych go nie rozpoznaje i cieszy się on zaufaniem 18 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono w dniach 14-20 czerwca 2012 roku na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.