Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w poniedziałek w Belwederze z jednym z liderów ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką. Po południu Komorowski spotka się jeszcze z b. prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką.

Z przedstawicielami ukraińskiej opozycji prezydent rozmawiał także podczas niedawnej oficjalnej wizyty na Ukrainie. Spotkał się wówczas z liderem partii Ukraiński Demokratyczny Sojusz na rzecz Reform (UDAR) Witalijem Kliczką oraz z przywódczynią partii Naprzód Ukraino Natalią Korołewską i z Andrijem Szewczenką, piłkarzem, który startuje do parlamentu z listy jej partii - podała Kancelaria Prezydenta.

Zapowiadając poniedziałkowe spotkanie z Kliczką i Juszczenką prezydencki minister Jaromir Sokołowski mówił w ostatnich dniach, że Komorowski jest zainteresowany utrzymywaniem dialogu politycznego ze wszystkimi najważniejszymi siłami politycznymi na Ukrainie.

Tematy rozmów z Kliczką i Juszczenką to m.in. sytuacja wewnętrzna na Ukrainie, a także perspektywa podpisania i ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Bronisław Komorowski mówił w ostatnich tygodniach, że dla przyszłej szansy Ukrainy na podpisanie i ratyfikowanie tej umowy kluczowa jest kwestia przebiegu październikowych wyborów parlamentarnych w tym kraju.

Komorowski odwiedził Kijów w ubiegłym tygodniu, gdzie rozmawiał zarówno z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, jak i przedstawicielami opozycji. Z Janukowyczem rozmawiał także krótko w środę w Nowym Jorku przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

W wyborach 28 października najważniejsi konkurenci to prezydencka Partia Regionów oraz po stronie opozycji: partia Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko i partia UDAR (Cios) znanego boksera Witalija Kliczki.