Wystąpienie premiera, w którym ma przedstawić plany na kolejne lata rządzenia, przewidziane jest na piątek. Treść +expose+ to jest sprawa szefa rządu, konsultacje, które się odbywały, odbywały się z ministrami rządu, więc na pewno nie jest to tylko i wyłącznie autorski projekt pana premiera - powiedziała w Sejmie Kopacz pytana, czy Donald Tusk rozmawiał na temat swojego wystąpienia z zarządem Platformy Obywatelskiej.

Marszałek uzasadniała też dlaczego, mimo wniosku PiS, nie zgodziła się, by piątkowa debata w Sejmie nad expose była długa. Jak podkreśliła, w przypadku debaty długiej największymi beneficjentami dodatkowego czasu są największe kluby, a te mniejsze, opozycyjne mają go zdecydowanie mniej. Przy debacie średniej te dysproporcje są zdecydowanie mniejsze - zaznaczyła.

Piątkowe przemówienie premiera, zwane drugim expose, rozpocznie się o godz. 9.00. Po nim nastąpią 15-minutowe wystąpienia klubów i pytania. Łącznie na ten punkt obrad przeznaczono 7 godzin.

Kopacz odnosiła się też do niedawnego sondażu, w którym PO miała 6 pkt proc. straty w stosunku do PiS. Według sondażu TNS Polska dla programu "Forum" w TVP Info, na PiS chce głosować 39 proc. respondentów, na PO - 33 proc. Według TNS Polska, w ciągu miesiąca poparcie dla PiS wzrosło o 8 punktów procentowych, a PO straciła 6 punktów procentowych.

Jak podkreśliła Kopacz, piąty rok rządzenia wiąże się z podejmowaniem również trudnych decyzji i popularność partii, która to robi będzie spadała. Może to porównam do wyścigu kolarskiego. Są tzw. lotne premie, wygrywają je różni zawodnicy. Najważniejsze jest to, kto jest pierwszy na mecie. Najważniejszym sondażem są wybory. Te były rok temu - powiedziała.