Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zwrócił się do premiera Donalda Tuska, by Rada Ministrów uchyliła rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji 79 małych sądów rejonowych. "Wystąpiłem do premiera z propozycją, aby zawnioskował o uchylenie rozporządzenia Jarosława Gowina przez Radę Ministrów. W naszym przekonaniu nie tyko litera, ale i duch prawa zostały naruszone" - powiedział. Jak dodał, chce aby Rada Ministrów naprawiła "błąd" Gowina.

Zgodnie z konstytucją, Rada Ministrów - na wniosek premiera - może uchylić rozporządzenie lub zarządzenie ministra. Ludowcy, a także środowiska prawniczo-sędziowskie, od wielu miesięcy protestują przeciw reformie ministra sprawiedliwości. Na początku września Stronnictwo złożyło w Sejmie obywatelski projekt, który enumeratywnie wymienia wszystkie sądy rejonowe w Polsce i tym samym uniemożliwia ich reorganizację przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły też wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra.