Z sondażu wynika, że poniżej progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska (2 proc.), Polska Jest Najważniejsza (1 proc.) oraz Nowa Prawica (1 proc.).

Reklama

W porównaniu z wrześniowym badaniem PiS zanotowało wzrost poparcia o 2 punkty procentowe i tym samym wyprzedziło PO. Platforma Obywatelska zanotowała spadek o 1 punkt proc. Zwiększyło się poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej (o 3 punkty proc.) i Ruchu Palikota (o 2 punkty proc.). Poparcie dla PSL pozostało bez zmian.

18 proc. badanych, którzy zamierzają wziąć udział w wyborach, nie jest zdecydowana, na kogo głosować. To mniej o 5 punktów procentowych w porównaniu z wrześniem.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to 27 proc. ankietowanych zdecydowanie, a 33 proc. raczej zdecydowanie wzięłoby w nich udział. 9 proc. ankietowanych raczej nie zgłasza gotowości pójścia na wybory, natomiast 22 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. Pozostałe 9 proc. dorosłych Polaków nie wie, jak by się zachowało.

Reklama

Jeżeli uwzględni się tylko tych badanych, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PiS popierane jest przez 35 proc. z nich, PO - 33 proc., SLD - 13 proc., Ruch Palikota - 8 proc., a PSL - 6 proc.

Wyniki poparcia dla partii dotyczą ankietowanych, którzy zadeklarowali "zdecydowanie" lub "raczej" gotowość wzięcia udziału w wyborach.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska zrealizowany w dniach 5-10 października 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 972-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.