Premier zapowiada wyższe zasiłki pielęgnacyjne

2013-03-12 16:47 | Aktualizacja: 16:47
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. KRZYSZTOF BURSKI / Newspix)

Zasiłek pielęgnacyjny - wyższy, ale nie dla wszystkich. Premier zapowiedział zmiany w wysokości i sposobie przyznawania tych świadczeń.




Donald Tusk mówił, że od kwietnia najniższa kwota zasiłku wzrośnie od 620 do 820 złotych. Większe zmiany czekają beneficjentów tych świadczeń od przyszłego roku. Rząd pracuje nad tym, by od stycznia przez 5 lat jego kwota rosła do wysokości płacy minimalnej, która obecnie wynosi 1600 złotych. Stosowne zmiany w przepisach mają być wypracowane do końca tego roku.

Premier zastrzegł jednak, że państwo będzie bardziej przyglądać się tym, którzy zasiłek otrzymają. Chodzi o to, by trafiał on do osób, które naprawdę tego potrzebują - czyli tych, którzy opiekując się niepełnosprawnymi, rzeczywiście nie mogą w tym czasie podjąć pracy zarobkowej.






Źródło: IAR
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 27
  • ~iwona232014-02-06 22:13

    czysty debilizm my opiekunowie zrezygnowalismy z pracy zeby opiekoac sie swoimi rodzicami dziecmi a tu niestety odebrano nam zasilek tak to nazywaja ale jest to poprosyu jalmuzna bo na zachodzie o takich ludzi to sie dopier dba zeby mogli jakos godnie zyc a nie to co w naszym kraju ze jeszcze sie nas dobija i zabiera to co si nalezy ale wazniejsze w naszym rzadzie jest teraz OFE nadz i rozpacz w naszym kraju

  • ~mama2014-01-22 16:51

    mi tez odebrano swiadczenie pielgnacyjne na syna w lipcu 2013r syn opozniony w rozwoju chory na padaczke masakra nagleja mam isc do pracy a nim niech ktos mi odpowie kto ma sie zajac?to jest paranoja jakas ,dlaczego ci na stolkach nie zabiora sobie czesci pieniedzy tylko tym najbiedniejszym?brak mi slow,dlaczego nie wezmie sobie nasz zad przykladu z zachodu???jak tam traktuje sie samotne matki,dzieci niepelnosprawne i wogole rodziny,jakie tam sa same zasilki rodzinne a co my mamy,i dziwia sie ze polacy uciekaja za granice...sama bym to zrobila ale jestem samotna matka z trojka dzieci mam syna i corke z orzeczeniami o niepelnosprawnosci czy ktos moze mi pomuc???

  • ~ant2013-11-27 21:24

    a zasiłek pielęgnacyjny?Ze 153 kiedy wzrośnie?Takie postępowanie z kalekami woła o pomstę do nieba.

  • ~Grazyna2013-10-15 15:13

    To wielki skandal zrobil rzad jak pozabieral specjalne zasilki nad rodzicami niepelnosprawnymi to powinien rzad pilnie przywrocic a nie wliczac dochodyale tylko dzieciam wlasnyym opieka sprawowac na ojcem czy matka

  • ~niesprytny2013-08-10 08:39

    W tytule pisze sie o podwyzce zasilkow pielegnacyjnych a juz dalej o swiadczeniach pielegnacyjnych. Co za cymbał bzdury pisze zasilki pielegnacyjne a swiadczenie pielegnacyjne to dwa rozne swiadczenia ktore wyplaca MOPS.
    Celowo jest pisanie bzdur! Zasilki pielegnacyjne stoja w miejscu od paru lat wynosza 153 zl a dodatki pielegnacyjne z ZUS ok 209zl .A darmozjady z Wiejskiej Zadaja sobie podwyzke o 2100 zl.Ktos kiedys zadal mi pytanie czy widzialem grabie ktore grabia od sie niestety tylko do sie i tak jest z poslami i nie tylko.

  • ~dolares2013-05-14 17:00

    Moja córka miała w wieku 16 lat wypadek samochodowy nikt nie rokował życia sprawcy nie znaleziono... taka policja. Wyszła z tego ,uraz czaszkowo mózgowy sparaliżowanie cztero kończynowe renta socjalna 420zł Przymus oddania do placówki opiekuńcze bo nie było innej opcji Obecnie mama obłożnie chora opiekuńcze 520 zł na nią dostaje Zostawiłem prace dla dobra mamy. Bo wiem jak jest w placówkach bo mam córkę . teraz mam stracić zasiłek...To karygodne z strony rządu

  • ~Alicja Kopocińska Nysa2013-05-09 19:44

    Dla mnie to jakiś absurd,bo czym różni się mój syn który mając 22 lata uległ wypadkowi i w tym czasie się nie uczył od dziecka niepełnosprawnego ,które miało 22 lata i się uczyło? To jakiś podział dzieci niepełnosprawnych na gorszych i lepszych.Mój syn ma czterokończynowe porażenie i już zawsze będzie dzieckiem niepełnosprawnym a swiadczenie należy mi się tylko do czerwca 2013 roku a pózniej co mam z nim zrobić oddać go do jakiejś placówki opiekuńczej? Ludzie skrzyknijmy się wszyscy razem i ruszajmy pod sejm nie dajmy się tak traktować , te przepisy to szczyt bezczelności niech któryś z polityków spróbuje przeżyć miesiąc za 520 zł z osobą niepełnosprawną...

  • ~KAROLINA2013-04-02 09:33

    NARESZCIE...COŚ SIĘ ZACZYNA DZIAĆ W TEJ MATERII, TO SĄ I TAK BARDZO MAŁE PIENIĄDZE, SZKODA TYLKO, ŻE PROGRAM TEN JEST ROZŁOŻONY NA 5 LAT ! TO WSZYSTKO POWINNO SIĘ STAĆ W CIĄGU 2 LAT. OD 6 LAT WYCHOWUJĘ CÓRKĘ Z PORAŻENIEM MÓZGOWYM TYLKO SAMA. POMIMO SWOJEGO DOBREGO WYKSZTAŁCENIA I DUŻYCH UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH BYŁAM ZMUSZONA ZREZYGNOWAĆ Z PRACY ZAWODOWEJ I ZAJĄĆ SIĘ REHABILITACJĄ I EDUKACJĄ CÓRKI...JAK WIELE MATEK W TYM KRAJU...CIESZĘ SIĘ, ŻE RZĄD W KOŃCU ZOBACZYŁ BIEDĘ W JAKIEJ ŻYJĄ TACY LUDZIE...
    A KRYTERIA PRZYZNAWANIA TYCH ŚWIADCZEŃ POWINNY BYĆ OSTRZEJSZE..BO ZNAM WIELE OSÓB, KTÓRYM SIĘ POWODZI BARDZO DOBRZE A JEDNAK TO ŚWIADCZENIE OTRZYMUJĄ...SĄ TO RODZINY WIELOPOKOLENIOWE, GDZIE OPIEKA NAD OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ JEST ROZŁOŻONA NA WIELE OSÓB...
    W EKSTREMALNEJ SYTUACJI SĄ PRZEWAŻNIE MATKI, KTÓRE MIESZKAJĄ SAME Z TAKIIMI DZIEĆMI, I SAME MUSZĄ ZMAGAĆ SIĘ Z TAK OGROMNYM PROBLEMEM

  • ~opiekun i mąż2013-03-21 18:25

    Ponownie zapraszam wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych pozbawionych pieniędzy od 06.2013r gotowych do brania udziału w legalnych protestach do zapisywania się na imail;
    opiekun950@wp.pl.
    Proszę o wpisywanie nazwy swojego miasta.Dzięki temu będzie łatwiej zorganizować spotkania i prowadzić rozmowy.Czasu coraz mniej.

  • ~opiekun i mąż2013-03-19 10:22

    Witam wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych. W sprawie odebrania nam pieniędzy i wyznaczeniu chorego kryterium dochodowego na dzień dzisiejszy nie możemy liczyć na pomoc żadnego prawnika (ustawa uchwalona przez RZĄD).Przez ostatni miesiąc wraz z innymi opiekunami napisaliśmy listy z prośbą o pomoc do wielu WŁADZ i programów TV . Jak na razie bez odzewu. To czy pozwolimy na odebranie nam należnych pieniędzy zależy tylko od nas . Mamy wybór czekać i narzekać albo zacząć działać. Jedyna nadzieja to legalne protesty tak jak to robią rodzice osób niepełnosprawnych. Musimy walczyć o losy nasze i naszych rodzin pokazując naszą biedę i bezsilność .Sami musimy prowadzić rozmowy z Rządem .Jestem opiekunem i zarówno ja jak i moja żona oraz wszyscy ludzie ofiarujący swoje serce ,siłę ,poświęcenie dla słabych i schorowanych ludzi mamy prawo do życia i nie mam zamiaru się poddawać!!! Wszystkie osoby którym dalszy los nie jest obojętny i chcą dołączyć do opiekunów oraz zadbać o nasze dalsze losy zapraszam do przyłączenia się do nas .adres kontaktowy;
    opiekun950@wp.pl