Rząd zakłada wprost, że w tym i w przyszłym roku przejmie z kont Lasów po 800 milionów złotych. Większość tych środków - po 650 milionów w 2014 i 2015 roku - zasili program budowy dróg lokalnych.

Premier podkreślał, że w tym roku na drogi lokalne rząd przeznaczy jedynie 250 milionów złotych. Dlatego środki z Lasów Państwowych będą ważnym wsparciem.

To jednak nie jedyne zmiany. Od 2016 roku rząd wprowadzi stałą daninę Lasów Państwowych na rzecz państwa - będzie to 2 procent ich przychodów, a więc około 100-150 milionów złotych rocznie.

Wcześniej do pomysłów ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego, by lasy państwowe wsparły budżet państwa zgłaszali sprzeciw ludowcy. Teraz PSL dziękuje koalicjantowi za szybką nowelizację ustawy o lasach.

Zdaniem Jana Burego z PSL to dobra informacja dla wszystkich samorządów w Polsce. Przewodniczący klubu parlamentarnego ludowców powiedział, że w budżecie na 2014 rok przewidziano 240 milionów złotych na ten cel. Decyzja rządu oznacza, że kwota ta zostanie w sumie powiększona do 1 mld 600 mln złotych.

PiS jednak ostrzega, że takim działaniem rzad chce doprowadzić do upadku Lasy Państwowe. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówił już rano w radiowej Trójce, że leśnicy mogą utracić płynność finansową. Polityk oskarżał premiera, że jego rząd od 2007 roku przejada tylko zasoby.

PiS chce by rząd przedstawił informacje na ten temat na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu.