Donald Tusk nie będzie zadowolony ze swego nowego wicepremiera. Słowa Sorry, taki mamy klimat  Elżbiety Bieńkowskiej kosztowały PO aż cztery punkty procentowe - wynika z sondażu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej". Z badania wynika, że na PiS głosowałoby 27 proc. wyborców (o 1 punkt proc. więcej niż podczas poprzedniego sondażu), natomiast PO poparłoby tylko 23 proc. głosujących. Z kolei na SLD dalej chce głosować 14 proc. ludzi. Do Sejmu weszłoby jeszcze tylko PSL, które może liczyć na 5 proc. głosów.

Kolejne badanie pokazuje, że 63 proc. Polaków fatalnie ocenia słowa wicepremier. Przypuszczaliśmy, że wypowiedź wicepremier zaszokuje Polaków. I tak się stało ze względu na treść i styl, bo społeczeństwo nie akceptuje niedbałego języka u ministra - mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Jabłoński z UW. Z kolei zdaniem politologa Kazimierza Kika, wypowiedź Bieńkowskiej świadczy o arogancji władzy.

Kik dodaje też, że złą informacją jest to, że odpływ głosów z PO nie przekłada się na wzrost poparcia inne partie. To efekt bezpardonowej walki PO i PiS, które chcą podzielić scenę polityczną między siebie, ale jedyne co osiągną, to zniechęcenie ludzi do polityki i niska frekwencja wyborcza - wyjaśnia.