To są peryferia i dla Gdańska i dla Szczecina. Obie dzisiejsze stolice województw dzieli ponad trzysta kilometrów. W środku nie ma administracji i trzeba to zmienić. Mogą być dwie stolice, tak jak w przypadku Torunia i Bydgoszczy, czy Zielonej Góry i Gorzowa. Słupsk i Koszalin nie muszą się spierać kto ważniejszy.

Lider PiS-u zapowiedział, że częścią nowego programu partii będzie likwidacja gimnazjów na rzecz ośmioklasowych podstawówek i czteroletnich liceów lub szkół zawodowych. Do szkół mają wrócić gabinety lekarskie i dentystyczne, a przedszkola będą darmowe.

Jarosław Kaczyński podkreślił również, że szkoła będzie stawiała nacisk na wychowanie patriotyczne. Musimy postawić też na rodzinę, dziś dziecko to duże obciążenie. Dlatego będziemy wypłacać na każde drugie dziecko w rodzinie po 500 złotych miesięcznie. Dla najuboższych również na pierwsze dziecko - dodał Kaczyński. Podkreślił, że będzie chciał przekonać Unię Europejską by wydawać na ten cel z przyznanych Polsce środków dwa miliardy euro rocznie. Reszta pieniędzy ma pochodzić z budżetu państwa. 

W gospodarce lider Prawa i Sprawiedliwości stawia na wspieranie młodych ludzi w zakładaniu własnych firm. Będzie też nowy program mieszkaniowy. Lokale mają być spłacane przez wynajem, działki pod budowę ma za darmo przekazywać państwo i też negocjować z bankami sposób spłaty. Mają to być lokale o średnim standardzie. 

Na spotkaniu w Słupsku Jarosław Kaczyński bardzo mocno podkreślał też ideę powrotu do bankowości z polskim kapitałem. Zaznaczył również konieczność sprawdzenia obrotu ziemią, zwłaszcza na zachodzie i północy kraju. Wszystkie operacja w których obcokrajowcy kupowali ziemię na tzw "słupy" zostaną unieważnione. Polska ziemia powinna być w polskich rękach  - podkreślił Kaczyński.