Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadzi w życie wczorajsze propozycje Donalda Tuska, które premier przedstawił podczas spotkania z opiekunami niepełnosprawnych dzieci. Plany rządu spotkały się z dezaprobatą większości rodziców. Chodzi o propozycje, aby od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrosło z obecnych 820 zł do 1000 zł netto. Następnie, od 1 stycznia przyszłego roku. miałoby ono wynieść 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - 1300 zł

Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przygotuje projekt ustawy w tej sprawie. W poniedziałek złożony zostanie wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podejmie decyzję o przesunięciu środków na ten cel. W środę projektem ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne zajmie się sejmowa komisja.

Wczoraj spotkanie premiera z rodzicami niepełnosprawnych dzieci zakończyło się bez porozumienia. Szef rządu zaproponował stopniowe zwiększanie zasiłku opiekuńczego, jednak nie spotkało się to z uznaniem rodziców. Protestujący argumentowali, że są w budżecie pieniądze na wyższe zasiłki dla nich, a wiele środków można by przesunąć z innych celów budżetowych. Na ich znalezienie dali premierowi kolejne dwa dni. Opiekunowie kontynuują trwającą od środy okupację Sejmu.