Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został ksiądz biskup Tadeusz Pieronek. To drugie w hierarchii odznaczeń, po Orderze Orła Białego, duchowny otrzymał w uznaniu wybitnych zasług w dziele budowy europejskiej wspólnoty ducha, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalności publicznej. 

Informacyjnej Agencji Radiowej powiedział skromnie, że nie chciał przyjąć odznaczenia, bo nie widzi takiej potrzeby. Później dodał, że jest jednak w tym państwie obywatelem, więc jeżeli prezydent mówi, to trzeba słuchać. Powiedział również, że jest wdzięczny za dostrzeżenie jakiejś tam pracy z mojej strony, głównie ze strony moich współpracowników.

Po wręczeniu odznaczeń Bronisław Komorowski powiedział, że Polska wiele dostała od Unii Europejskiej, ale też dużo Unii dała, przede wszystkim nasze zaangażowanie w pogłębianie procesów integracyjnych. Dodał, że z perspektywy innych krajów jesteśmy narodem wielkiego sukcesu, trochę wielkiego szczęścia, ale i także wielkiej polskiej pracy. Za to wszystko dziękuję - powiedział prezydent

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał Jarosław Pietras, były minister do spraw europejskich. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent uhonorował: Zbigniewa Czachóra, Hannę Jeziorańską, Zdzisława Macha, Jarosława Mulewicza, Tomasza Nowakowskiego, Tomasza Bańkę i Annę Radwan. Z kolei Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Piotr Buras, Ewa Bobińska i Rafał Dymek.